Rusko chce stavět vesmírnou stanici jako společný projekt skupiny zemí BRICS
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je skvělým příkladem toho, jak různé národy mohou spolupracovat a přitom vytvořit něco úžasného. ISS je společným projektem pěti kosmických agentur: americké NASA, ruského Roscosmosu, japonské JAXA, evropské ESA a kanadské CSA. Rostoucí politické napětí ale všechno mění. Rusko už nemá dále zájem pokračovat ve společném projektu ISS. Američané sice schválili finanční krytí stanice až do roku 2024, ale Rusko chce spolupráci na tomto projektu ukončit už o 4 roky dříve.
Minulý měsíc proběhla zpráva, že Rusko plánuje postavit vlastní vesmírnou stanici. Základy ruské orbitální stanice se měly na oběžné dráze objevit už mezi roky 2017 až 2019. Mělo jít o vícefunkční laboratorní modul a pak o uzlový modul, na který by se pak v budoucnosti napojovaly další moduly. Nová orbitální stanice se měla stát jakýmsi předmostím pro lety na Měsíc. Nakonec se ale ukázal celý projekt pro Rusko, které je v současné době drceno sankcemi (výhledově se Rusko příští rok propadne do recese) jako příliš finančně náročný.
Rusko proto přišlo s plánem, že z národního projektu by se mohl stát projekt mezinárodní. Nové partnery přitom hledá v zemích BRICS, jež představují politický a ekonomický protipól USA a EU. Členové BRICS jsou Rusko, Čína, Indie, Brazílie a Jižní Afrika. Každá země BRICS má přitom svůj kosmický program. Takže novou kosmickou stanici by budoval ruský Roscosmos, čínská CNSA, indická ISRO, brazilská AEB a jihoafrická SANSA. Největší know-how z této pětice má Roscosmos a CNSA. Konečné slovo o realizaci celého projektu by mělo padnout na BRICS sumitu příští rok v létě.