Rusku nevyšel test jaderného pohonu, došlo k úniku radioaktivity, zemřelo 5 lidí
Rosatom, ruská agentura pro atomovou energii, oznámila 10. srpna, že při testu rakety na speciální plošině v Bílém moři zemřelo pět jejích zaměstnanců. Tím bohužel potvrdila všeobecnou teorii o nekontrolovaném úniku radioaktivity, který až do této doby ostatní úřady buď popíraly či různě zlehčovaly.
Přítomnost zaměstnanců Rosatomu byla nezbytná, protože zde měl být testován jaderný pohon. V tiskovém prohlášení organizace uvedla: „Při testu nového typu tekutého raketového pohonu v prostorách vojenského cvičiště v archangelském regionu zemřelo pět zaměstnanců státní jaderné společnosti Rosatom.“ Nehoda se odehrála v Bílém moři nedaleko Severodvinsku, což je dvousettisícové město, které se stalo sídlem obrovským vojenských dokům, ve kterých se vyrábějí ruské vojenské ponorky.
Podle původních zpráv měli zemřít jen dva zaměstnanci. Údajně se s konečným počtem obětí čekalo, až bude ukončeno pátrání po pohřešovaných zaměstnancích, kteří byli tlakovou vlnou smeteni z plošiny do moře. Rosatom dále uvedl, že celá tragédie je jen souběh několika nešťastných náhod a jejich zaměstnanci si tohoto rizika byli vědomi. O jejich rodiny se organizace údajně postará.
Stále ale není zřejmé, co se přesně stalo
Podle amerických odborníků šlo o explozi a následný únik radiace po výbuchu řízené střely na jaderný pohon. Vycházejí totiž z projevu prezidenta Ruské federace, Vladimira Putina, který přesně o tomto typu rakety mluvil. Podle něj by tato raketa měla mít neomezený dolet a dokonce by měla být odolná vůči všem současným i budoucím systémům protivzdušné a protiraketové obrany. „Rusko je první, které bude mít tuto novou strategickou zbraň. Ta zajistí našemu státu bezpečnost na příští desetiletí,“ prohlásil.
Tato teorie však není nijak potvrzená a jedná se jen o domněnky a obavy amerických bezpečnostních expertů. Jejich teorii na druhou stranu potvrzuje fakt, že při výbuchu běžných raketových motorů na tekuté palivo by se nikdy neuvolnilo takové množství radiace. Muselo tedy jít s největší pravděpodobností jít o řízenou jadernou raketu.