Rusové mohou sestřelit nějaké tomahawky, ale brzo vyčerpají zásoby antiraket
Podle některých analýz by v následujících hodinách mohlo dojít k velkému raketovému úderu na Sýrii. K útoku by mohlo dojít už dnes v noci na pátek, symbolicky v pátek třináctého. Za tímto účelem se poblíž Sýrie připravuje větší námořní skupina složená z torpédoborců a ponorek, která za pomocí raket tomahawk zničí syrské systémy velení a řízení, společně se syrskou protiletadlovou obranou.
Spojenci by měli mít, nebo brzo budou mít v bojovém postavení celkem čtyři torpédoborce a minimálně čtyři ponorky. Z torpédoborců to jsou USS Donald Cook, USS Carney, USS Porter a USS Laboon. Tyto torpédoborce disponují celkem 240 raketami s plochou dráhou letu tomahawk.
Dále mají USA k dispozici v oblasti ponorky USS Georgia s celkem 154 tomahawky a USS John Warner s 12 tomahawky. Pro údery na Sýrii vyčlenila Velká Británie minimálně dvě své ponorky, které mohou nést několik desítek tomahawků. Takže sečteno a podtrženo na Sýrii může být v první vlně úderů vypuštěno něco přes 450 tomahawků.
Rusové se v minulých dnech dušovali, že pokud dojde k raketovému úderu na jeho spojence v Sýrii, tak tomahawky jednoduše sestřelí, případně vypálí své vlastní rakety na nosiče tomahawků. Můžou ale skutečně Rusové sestřelit z oblohy až 450 raket? Zřejmě ne.
K sestřelu raket by ruská armáda využila PVO systém S-400, který na jeden tomahawk vypálí minimálně dva interceptory (antirakety). Z toho vyplývá, že by Rusové potřebovali vypálit na obranu syrských vojsk minimálně 900 raket, a nikde není zaručeno, že ony antirakety tomahawky skutečně sestřelí. Podle střízlivých odhadů je ruský kontingent v Sýrii schopen sestřelit nanejvýš pár desítek tomahawků (více než 200 antiraket tam mít nebudou).
Podle izraelského serveru debka budou údery na Sýrii mnohem větší než ty z minulého roku. Útoky má vést koalice USA+Velká Británie+Francie, a údery tomahawky budou zřejmě jen předehra pro leteckou kampaň, která potrvá několik dní. Tomahawky mají zničit syrskou PVO, a následně stíhačky a bombardéry spojenců zničí syrská letiště s letouny a vrtulníky (letadla a vrtulníky jsou v Sýrii nosiči chemických zbraní) a zařízení spojená s údajnou výrobou, uskladněním a distribucí chemických zbraní.
Existuje i možnost, že se spojenci zaměří na kompletní potlačení útočných schopností syrské armády tak, aby už nemohla bojovat. Tedy že vybombardují její základny a většinu obrněné techniky. To by odsoudilo režim Bašára Asada na pokraj porážky, a znamenalo smazání všech bojových úspěchů Ruska, které dosáhlo v Sýrii.