Samsung ATIV Book 740U - Ultrabook ještě dokonalejší
Kapitoly článků
Co bohužel zachovává „neduh“ z 900X, je klávesnice. Stále extrémně tenká a stále s mikroskopickou zpětnou vazbou, a některé větší klávesy nehezky "křupaly". Vylepšeny byly stavové LED (na motivy nápadu v recenzi U510) – nyní v každé funkční klávese, která něco přepíná, najdeme patřičnou LED, včetně klávesy Fn Lock. Vylepšené bylo i podsvícení, respektive jeho odezva – už mu to trvá jen 2 vteřiny než zareaguje. Stále ale využívá k aktivaci nepoužitelnou zkratku. Lenovácký Fn+Mezerník je asi nejlepší slepá kombinace. Jenže to by nebyl Samsung, aby neměl blbosti, jako několik úrovní podsvícení klávesnice.
Pro ovládání nejen Windows 8 zde máme kompatibilní clickpad a dotykový displej. Tady není asi třeba říkat nic víc, než udělit jedničku. Jo, zvednutá ruka začne po chvíli bolet, pokud blbě sedíte a máte displej příliš vysoko, ale dokonale vás to zblbne. A když přijdete k jinému notebooku, stále saháte na displej... A ono nic… Dotyková vrstva displeje je nezapuštěná a pokrývá celé víko, tj. při pohybu "ze stran" (pro funkce Win8) nenarážíte na žádné hrany a propady. Clickpad pak poskytuje stejné funkce, jako displej, včetně reakcí ze stran, ovšem je mírně zapuštěn.
Displej reaguje svižně a přesně. Tady není co vytýkat, snad kromě upatlání – displej je lesklý, i když to až tak nevadí s „typicky vysokým“ nejnižším jasem Samsungu. A také, což jsme se pokusili zachytit srovnáním s Y580 na obyčejném Samsung smartphone (kompakt v tu chvíli nebyl k dispozici), displej byl žlutý. A nemáme tušení proč. Lesklé displeje mají obvykle lepší a výraznější barvy, ale že by dotykové měly být nažloutlé? Nejednalo se o žádnou úpravu obrazu, prostě to tak vypadalo. Přitom by se mělo jednat o kvalitní ChiMei N133HSE-EA1, tedy tentýž jako u ASUS ZenBooku UX32.
Svižný byl i samotný systém Windows 8, a to zejména díky SSD LiteOnIT LMT-128M6M. Ten dosahuje rychlosté 500 MB/s pro čtení a 300 MB/s pro zápis. Vcelku rychlík mezi mSata SSD. A úpravy na svižnosti doznala i ovládací aplikace od Samsungu, která už tak enormně nelaguje a umožní dokonce uživateli vypnout (pro každý napájecí režim zvlášť) toliko otravný senzor okolního světla z 900X. Samotný senzor se mi nepodařilo lokalizovat, ale to teď už nevadí. Aplikace také umí vypnout ovládání displeje, aktivovat prodloužení životnosti baterie (nabíjení na 80 %), aktivovat tichý režim, ovládat podsvícení klávesnice a z WiFi adaptéru udělat HotSpot.
Konektivita ultrabooku je poměrně nadprůměrná – miniVGA, HDMI, 1x USB 3.0 a dvojice USB 2.0, 3v1 čtečka SD karet, sluchátkový kombo konektor, „skládací“ RJ-45 Ethernet a vlevo vzadu konektor napájení s opravdu nepříjemně pevnou aretací.
Co bohužel stojí za kritiku je 340 gramový napájecí adaptér LiteOn PA-1600-66. Stále poměrně velký kvádr s tlustým kabelem, to se prostě k ultrabooku nehodí. Lenovo u U510 použilo pěkný a tenký hranolek, byť delší také s tlustým kabelem. Adaptér jako takový byl ale o něco skladnější a opticky menší.
Hodnocení Samsung ATIV Book 740U:
Klady |
+ šasi (design, rozměry, hmotnost, pevnost)
+ výkon (grafický i procesorový nadprůměr)
+ baterie (více než dostatečná)
+ displej (FHD 13“, dotykový, IPS)
+ SSD
+ cena (nutno říci, že za 32 tisíc dostanete nemálo, oproti 900X tenkrát za 52 tisíc)
+ chlazení (dva ventilátory!)
+ senzor okolního světla (jde vypnout!)
|
---|---|
Zápory |
- klávesnice (podsvícení, zpětná vazba)
- displej (lesklý – subjektivní)
- reproduktory (na spodní straně)
|
Poděkování:
Za zapůjčení produktu Samsung ATIV Book 740U pro účely testování děkujeme společnosti Samsung: | |
---|---|
|
Samsung 740U |