Slováci přinesou světu Vibranium. No, vážně...
Společnost Hyperloop Transportation Technologies (zkráceně HTT) působí v oblastní přepravy, jak už název napovídá, a poměrně dlouho patřila do řádky outsiderů. Hlavním konceptem společnosti je Hyperloop, technologie, která byla popularizována vizionářem a podnikatelem Elonem Muskem.
Ve zkratce je myšlenka Hyperloopu velice krásná: rychlá, levná a čistá přeprava. Koncept stojí na pohybu přetlakových kapsulí v podtlakových trubkových tunelech. V podstatě budete cestovat jako balíček potrubní pošty a budete doufat v to nejlepší.
Tento způsob dopravy se už uvádí do pohybu. Od roku 2013, kdy padly prvotní návrhy a později byly zpochybněné odbornou veřejností, uběhla už nějaká doba a na začátku letošního roku byla v Nevadě výstavba tunelové dráhy dokonce započata.
- První prototyp Hyperloop vyroste na jaře v Las Vegas
- Zamíří doprava budoucnosti na Slovensko? Hyperloop podepsal doho
Při výstavbě takového kousku je potřeba vyřešit obrovské množství problémů, jako je namáhání materiálu, či výdrž samotná. HTT uzavřela smlouvu na vývoj technologií se Slovenskou společností c2i, jež se specializuje na výrobu technologicky pokročilých karbonových vláken. Proto není divu, že jejich nejnovější výrobek, kompozit uhlíkových vláken, opravdu investory potěšil.
Problém nastal až ve chvíli, kdy se někdo rozhodl pojmenovat jej Vibranium. Zní-li vám tento název povědomě a nemůžete si jej zařadit, doporučujeme zabrouzdat do komiksového světa. Tento fiktivní kov se objevuje v univerzu Marvelu a mohli jste jej vidět i ve filmovém zpravování v držení Kapitána Ameriky či Black Panthera. Asi si umíte představit, jak taková zpráva zapůsobí na každého právníka z marvelovské armády. A tady je právě kámen úrazu. Slovensko s největší pravděpodobností přijde o vlastní komiksový kov a společnost c2i bude muset najít nový název.
Na rozdíl od svého fiktivního jmenovce, reálné Vibranium obsahuje řadu čidel, jež plně monitorují stav daného dílu. Stabilita, teplota a integrita. Díky takovému monitoringu velící středisko může v reálném čase vyhodnotit riziko a odhalit případné problémy s danou součástí. Stanice pak může být okamžitě stažena z provozu a opravena a výrazně se tím eliminuje riziko nehody způsobené tzv. skrytými vadami a únavou materiálu.
Slovenské Vibranium bude na kapsuli umístěno ve dvou vrstvách. Jedna jako vnější, která bude chránit kapsuli samotnou před vlivy okolí, a druhá bude uvnitř pro ochranu cestujících. Pokud jste někdy viděli Kapitána Ameriku v akci, budete se pod takovým pláštěm cítit opravdu bezpečně a tak trochu výjimečně.