Darujte smartphonu noční vidění - Snooperscope je bezdrátová IR svítilna k telefonu
Nezáleží na tom, jestli chcete být špionem, talentovaným fotografem se zájmem o noční snímky přírody nebo jste jen zvídavým amatérem, kterému se prostě líbí zajímavé gadgety. Snooperscope je velmi šikovný a cenově přijatelný doplněk k chytrému telefonu, který umožňuje vidět okolní objekty i v úplné tmě a mohl by tak zaujmout kdekoho z nás. Sámotní autoři jej popisují jako „nejmenší, nejlehčí a nejchytřejší zařízení na světě pro noční vidění smartphonu“.
Projekt je zatím umístěn na Kickstarteru s cílem pokoření hranice 40 000 britských liber z předběžných objednávek. Už teď má ale velikou šanci na úspěch – do jeho konce zbývá ještě 25 dní a získaná částka už je zhruba poloviční, než ta požadovaná. Pakliže projekt opravdu uspěje, získají jeho autoři finanční prostředky pro hromadnou výrobu a distribuci Snooperscopu na trh – prvních kusů bychom se mohli dočkat už v polovině příštího roku.
Snooperscope velmi připomíná běžné svítilny s bílými LEDkami, namísto nich zde ale nalezneme šestici infračervených diod se středovou čočkou, která zpracovává odražené infračervené paprsky od předmětů v okolí a převádí je na skutečný obraz. Celé zařízení komunikuje s telefonem bezdrátově a výsledný obraz je pak přes Wi-Fi přenášen na jeho displej.
Na boku nalezneme zapínací tlačítko, MicroUSB konektor pro nabíjení vnitřního akumulátoru (vydrží až 4 hodiny nepřetržitého snímání na nabití) a pak už jen indikační diodku při zapnutí. Zadní strana svítilny obsahuje silný dvojitý magnet, kterým ji snadno přichytíte k telefonu, tabletu nebo třeba k cyklistické přilbě s želízkem. Vespod nabídne Snooperscope také závit k umístění na stativ, držák do auta nebo na kolo a možností, jak jej uchytit při manipulaci, je tedy poměrně dost.
Šestice diod vysílá infračervené paprsky, které se odráží od snímaných předmětů, a z jejich odrazu je pak sestaven obraz reálný, jak už jsem vám ostatně popisoval výše. Infračervené paprsky se ale nemusí nutně odrazit od první překážky, kterou potkají, a mohou jí třeba i částečně projít. Díky tomu můžeme v úplné tmě vidět například i obsah sklenice se zavařeninou nebo lahev s Coca-Colou změnit na poloprůhlednou. Podle tvůrců projektu by měly infračervené paprsky částečně projít sklem, tekutinou, tiskařským inkoustem (reálně popisuje uvedené video) a také některým slabým textilem. Na nahé ženské tělo viditelné pod oděvem ale musíme stále zapomenout, pánové :-)
Ve spojení s Kinectem umožňuje Snooperscope vidět infračervené tečky používané pro zaměření objektů před obrazovkou a kontrolovat s ním můžete například i pravost vašich bankovek, jelikož ochranný vodotisk je nejlépe vidět právě pod infračerveným světlem. Jediným negativem svítilny může být omezená viditelnost, která dosahuje deseti metrů v prostoru.
Co se týče podporovaných operačních systémů, Snooperscope využijeme jak s oblíbeným Androidem, tak i s mobilním operačním systémem iOS od Applu. Jeho součástí je potom stažitelná aplikace, která dovolí jak pořizování snímků, tak natáčení videa - to je komprimováno ve formátu H.264 a ukládá se přes Wi-Fi přímo na paměťové úložiště telefonu nebo tabletu (peer-to-peer).
Projekt Snooperscope můžete podpořit na Kickstarteru, popřípadě si jej rovnou a s předstihem objednat za akčních 40 dolarů, tedy za zhruba 800 korun (v případě, že projekt neuspěje, o žádné peníze nepřijdete). Do finálního prodeje ale půjde za rovných sto dolarů, což už je více než dva tisíce korun. Takto nevídanému a poměrně užitečnému gadgetu k telefonu, který zaujal nás v redakci, by ale vyšší cenovka odpovídala.