Spisovatelé nacházejí na Amazonu falešné tituly pod svými jmény: Generuje je AI
Moderní technologie sice mnoho problémů ulehčí a automatizuje, ale na druhou stranu spolu s ní přichází i určitá rizika. Své o tom ví známá spisovatelka Jane Friedmanová, která nedávno zjistila, že na Amazonu se pod jejím jménem nabízí několik knih, které nenapsala ona, ale umělá inteligence.
Touto aférou se jen otevírá nová otázka týkající se ověřování autenticity literárních děl a zda byla napsána umělou inteligencí či člověkem. V sázce je totiž i samotná reputace autorů, která je asi nejcennější. O celé záležitosti informovala Friedmanová poté, co na Amazonu objevila hromadu „bezcenných knih“, které nikdy nenapsala a vše podrobně vylíčila na svém blogu pod titulkem: „Raději bych viděla, jak jsou mé knihy pirátsky šířeny než tohle.“
Zdroj: Shutterstock
Friedmanová zároveň vysvětluje, proč se domnívá, že tyto knihy byly vytvořeny umělou inteligencí. Problém je prý v tom, že od roku 2009 pravidelně publikuje příspěvky na jejím blogu, a tak je hodně jejich textů a myšlenek veřejně dostupných a umělá inteligence se může na těchto příspěvcích naučit její styl.
Netrvalo dlouho a tyto knihy byly odstraněny z Goodreads i z Amazonu, ale její příběh u veřejnosti znovu otevřel otázku týkající se etiky při používání obsahu generovaném umělou inteligencí. Nejde však jen o nějakou etiku, ale i o porušování autorských práv či šíření klamavého a podvodného obsahu.
Na svém blogu pak Friedmanová apeluje na platformy jako je Goodreads a Amazon, aby přijali nejaká opetření či vyvinuli nějakou technologii, která by přispěla k ověřování autenticity. Pokud tyto platformy nepřijmou žádná opatření, bude záviset na samotných autorech, kteří budou muset prohledávat internet a pátrat po autenticitě vlastních děl. Jisté však je, že se jedná o velký problém, který je teprve na počátku, protože s postupně se zlepšující umělou inteligencí bude narůstat i kvalita provedení podvodných knih a falešného obsahu.