TikTok nyní může sbírat biometrická data uživatelů v USA, včetně otisků prstů
Změny lze najít v části „Informace, které shromažďujeme automaticky“, která nyní uvádí, že TikTok může sbírat otisky tváře, hlasové nahrávky i otisky prstů. Nová zásada sice naznačuje, že před shromažďováním biometrických údajů, které vyžadují souhlas, požádá o povolení, nicméně taková klauzule je v současné době ve Spojených státech vcelku bezvýznamná - většina států totiž žádný druh biometrického zákona o ochraně soukromí nemá. Výsledkem tedy je, že TikTok nemusí mít povolení ke sbírání údajů ve většině států USA. U nás v Evropě TikTok tuto aktualizaci nezahrnul, jelikož zde máme mnohem přísnější předpisy o ochraně údajů.
Zvukové záznamy by se pravděpodobně mohly využívat ke zlepšení automatického systému titulků aplikace, zatímco další informace o uživatelích by mohly pomoci s cílenou reklamou. Důvody TikToku, proč chce shromažďovat i obličeje a otisky prstů, nejsou v tuto chvíli jasné a jejich účely se prozatím mohou pouze odhadovat.
TikTok už v minulosti za své invazivní postupy sběru dat čelil. Nejpozoruhodnější je, že dokonce zaplatil 92 milionů dolarů za urovnání hromadné žaloby, ve které stálo, že společnost porušila zákon o ochraně osobních údajů v Illinois. Trumpova vláda se také pokusila zakázat platformu ve Spojených státech kvůli obavám, že bude aplikace sdílet informace s čínskou vládou. TikTok taková obvinění popřel, ale jeho postavení i u Bidenovy administrativy zůstává nejasné.