USA zakázalo vyrábět zbraně na 3D tiskárně
Proti legalizaci plastových pistolí se postavila skupinka několika generálních prokurátorů hned z osmi amerických států. Obrátili se na soud v Seattlu poté, co federální vláda povolila po několikaletém sporu šíření elektronických dat, která se dají využít spolu s 3D tiskárnou pro výrobu poloautomatické pušky.
Podle seattleského soudce, Roberta Lasnika, by mohla legalizace výroby těchto nízkonákladových zbraní zapříčinit nenapravitelné škody. Původní soubory k tisku těchto zbraní byly veřejnosti nabídnuty k volnému požití v období před pěti lety texaskou firmou Defense Distriibuted. Za dobu uveřejnění si tyto soubory stáhlo více než 100 000 lidí.
Demokratičtí politici hodnotí aktivitu Defense Distributed jako ohrožení americké bezpečnosti. Zbraně vytištěny na 3D tiskárně se podle nich dají snadno zneužít kterýmkoliv zločincem. Experti však nevidí celou situaci tak černě. V USA jsou klasické zbraně relativně dostupné a oproti těmto klasickým zbraním není plastová vůbec spolehlivá a po pár výstřelech se navíc rozpadne.
Celá situace se již dostala až na nejvyšší místa. Demokratičtí politici totiž vyzvali současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby prosadil trvalý zákaz volného využití jakýchkoliv souborů určených pro 3D tisk plastových zbraní. Republikánský prezident odpověděl, že se chce celou touto problematikou zabývat, protože podle něj nejspíš nedává volná dostupnost těchto souborů příliš velký smysl.