V blízké budoucnosti díky robotickým oblekům člověk snadno unese 100 kg
Jihokorejské loděnice Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co, Ltd (DSME), které jsou druhým největším stavitelem lodí na světě, testují na přístavních dělnících robotické obleky, které by jim měly výrazně usnadnit práci.
Exoskeleton je koncipován pro lidi s výškou od 160 cm do 185 cm. Samotný exoskeleton váží 28 kg a jeho výdrž na baterii je kolem 3 hodin. Prozatím dělník pomocí exoskeletonu uzvedne/unese objekty do 30 kg, jako by nic nevážily.
Zatím se jedná o prototyp, který trpí dětskými nemocemi. Dělníci si stěžovali, že v robotickém obleku se pohybují velmi pomalu a obtížně se jim chodí po šikmém a kluzkém povrchu. Musí se ještě i zapracovat na tom, aby baterie vydržela dělníkům celou směnu a ne jen zmíněné 3 hodiny a aby mohli operátoři v obleku manipulovat i s výrazně těžšími břemeny až do hmotnosti 100 kg.
Exoskeletony samozřejmě nebudou používat jen dělníci. Velkou nadějí jsou tyto robotické obleky i pro lidi na vozíku (robotický oblek by jednou mohl invalidní vozík úplně nahradit) nebo pro starší méně pohyblivé lidi, kterým už dělá velké problémy jen samotná chůze.
Na exoskeletonech usilovně pracuje i armáda. Pro americké jednotky je to kupříkladu exoskeleton Prowler nebo TALOS. Samozřejmě o exoskeleton se zajímá i Rusko s projektem ExoAtlet P-1.
Zleva: Americký exoskeleton Prowler, ruský exoskeleton ExoAtlet P-1
Exoskeleton u armády se má stát základní nosnou kostrou pro zamýšlenou energozbroj. Dále se na exoskeleton budou přidělávat pláty pro balistickou ochranu (počítá se s ochranou proti munici ráže 5,56 nebo 7,62 mm). Dále s HUD, interní vysílačkou, se vzduchovým respirátorem APR, filtrační jednotou PAPR nebo přímo s uzavřeným okruhem CC SCBA. Voják by tedy měl být chráněn i proti znečištěnému ovzduší (chemické/biologické hrozby). U nejpokročilejší verze se počítá i s jetpackem, tedy spíše něco jako se “skokovou soupravou“ pro překonání složitého terénu, děr a propastí.