Vraťte se v čase k prvopočátku internetu. CERN vydal emulátor prvního prohlížeče
V dnešní době si jen těžko někdo umí představit, že ještě poměrně nedávno lidé neměli k dispozici veřejný internet. Na počátku dnešní podoby internetu stál Tim Berners-Lee, který v roce 1990 na svém stroji NeXT implementoval svůj návrh pro globální systém hypertextových odkazů později nazývaný jako World Wide Web.
Není divu, že s tímto revolučním objevem přišel právě Tim. Jeho rodiče byli oba matematici, kteří se významně podíleli na vývoji jednoho z prvních počítačů Menchaster Mark I. Tim měl počítače zkrátka v krvi.
Současní vývojáři pracující v organizaci CERN se nyní rozhodli o znovustvoření historicky prvního webového prohlížeče. Mimo tento prohlížeč hypertextových odkazů vytvořil také httpd, jakožto první server, který umožňoval prohlížet webové stránky.
Celý tento původní prohlížeč, nazvaný příhodně WorldWideWeb, je v současné době dostupný online. Pro komplikovanou orientaci je k dispozici i videonávod přímo od vývojářů.
Návod na otevření stránky je následující:
- Otevřít prohlížeč
- V levém menu kliknout na „Document“
- Zvolit možnost „Open from full document reference“
- Do nově otevřeného okna zadat celou URL adresu webu (např. https://www.cdr.cz)
- Kliknout na „open“
Sám tvůrce moderního webu je však dosti znepokojen tím, co se z něj stalo. Jeden z původních záměrů bylo zjednodušit sdílení poznatků a informací. V současné době se, podle Timových slov, z internetu stala spíše zbraň. Proto již od roku 2015 vyvíjí novou podobu webu nazvanou Solid, která by měla vrátit celý internet do původních kolejí a zabránit jeho zneužívání.