Wandboard: Takové čtyřjádrové Raspberry s početnější konektivitou
V dnešní době nalezneme asi jen malou hrstku lidí, kteří se pohybují v oblasti výpočetní techniky a o miniaturním počítači Raspberry Pi ještě neslyšeli. Pro připomenutí zmíním, že se stal obrovským hitem mezi počítačovými nadšenci - má široké možnosti využití především díky jeho malým rozměrům a ceně. Přesto, že nabízí poměrně malý výpočetní výkon, je vhodný k různým experimentům a vznikají tak například po domácku vyrobené multimediální centra k televizím, síťové úložiště či palubní počítače do auta.
Mohlo by vás zajímat:
- Novinky kolem Raspberry Pi: Zahrajte si na DOSovém emulátoru a zašlete minipočítač do serverhostingu
- Nápad: Minipočítač Raspberry Pi v roli GPS
- Tronsmart MK908: Nízká cena a výkon lepší než Nexus 7
- S Gigabyte na HTPC miniaturně a výkonně
Nyní ale spatřuje světlo světa Wandboard – rovněž miniaturní počítač na jedné desce, který by se dal přirovnat k výše popisovanému Raspberry Pi. Oproti němu ale nabízí několikanásobně větší výkon (včetně samotné ceny) a bohatší konektorovou výbavu.
Wandboard je dostupný ve třech variantách, které se liší výkonem procesoru, velikostí operační paměti či podporou bezdrátových technologií. Nejvýkonnějším a nejdražším typem je deska Wandboard Quad se čtyřjádrovým procesorem Freescale i.MX6 ARM Cortex-A9 o frekvenci 1 GHz, který má pouze u této verze také grafický čip Vivante GC2000. Dále nabídne 2 GB operační paměti a grafické rozhraní HDMI pro připojení větší obrazovky nebo televize. Mimo něj je zde i podpora bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth, kabelového připojení k internetu skrze LAN port, USB porty, Serial port, SATA konektor pro připojení externího disku a v neposlední řadě také dvojice slotů na paměťovou kartu MicroSD.
Druhá verze s názvem Dual skýtá stejný typ procesoru s frekvencí 1 GHz, má ale "pouze" dvě jádra. Operační paměť se zmenšila na 1 GB a oproti nejdražší verzi má absenci SATA konektoru. Nejlevnější varianta Solo nabídne jednojádrový procesor a operační paměť o velikosti 512 MB. SATA konektor rovněž chybí a spolu s ním i podpora bezdrátové Wi-Fi a Bluetooth.
Dobrou zprávou pro vývojáře (pro které je deska určena především) je, že Wandboard podporuje jak použití operačního systému Android od Google, tak i Ubuntu a jiné systémy postavené na Linuxu. OS musíte podle návodu výrobce nahrát na MicroSD kartu, ze které pak bude spouštěn.
Wandboard je tedy řešením pro projekty, které potřebují daleko větší výpočetní výkon, než má například Raspberry Pi, a díky třem různým variantám si vyberete přesně takovou, která vám nejvíce vyhovuje. Stejně tak je tomu i u operačního systému, který není předem definován.
Do prodeje se Wandboard Quad dostane už v letos v červnu s cenovkou 129 dolarů, v přepočtu tedy za zhruba 2 500 Kč. Méně výkonné verze už v prodeji jsou – nejnižší varianta Solo s jednojádrovým procesorem vyjde na zhruba 1 600 Kč, verze Dual pak na 2000 Kč.