Zenimax obviňuje Johna Carmacka z krádeže technologie Oculus Rift
Zenimax podal trestní oznámení proti zakladateli id Softwaru, Johnu Carmackovi, ve kterém jej obviňuje z krádeže duševního vlastnictví. Studio tvrdí, že Carmack ukradl software, na kterém se při svém fungování v id Software (dceřiná společnost Zenimaxu) podílel, a po svém odchodu z firmy jej poskytl Oculus VR, kde v současnosti vykonává funkci technického ředitele.
Dopisy byly rozeslány Oculusu i Facebooku, který v březnu společnost odkoupil za 2 miliardy dolarů. Zdali si byl konfliktu Facebook v době vznesení nabídky vědom, není momentálně známo. Podle zprávy z Wall Street Journal se Zenimax rozhlíží po kompenzaci za údajnou krádež svého duševního vlastnictví už od roku 2012, kdy Palmer Luckey zaslal Johnu Carmackovi časný prototyp Oculus Riftu a v kterémžto roce byla na E3 představena modifikovaná verze zařízení. Ta podle Zenimaxu následně posloužila jako vzor finálnímu produktu.
V únoru 2014 vyzval Zenimax Johna Carmacka, aby uvedl ve známost veškerý svůj podíl na VR technologii za své působení v id Software. 18. dubna následně studio kontaktovalo právníky Oculusu a generálního ředitele Colina Stretche dopisem se slovy: "Jen díky společnému úsilí s Johnem Carmackem a technologii vyvíjenou mnoho let – a vlastněnou – Zenimaxem, dokázal Palmer Luckey proměnit své garážové sny v realitu.“ V oznámení také stojí, že Palmer Luckey si byl vlastnictví vědom.
Zástupci Oculus VR tvrzení o krádeži duševního vlastnictví vyvrací, serveru IGN sdělili: "Je smutné, že když se vznese takováto transakce, lidé vyjdou z houštin se směšnými a absurdními tvrzeními. Hodláme intenzivně bránit Oculus a jeho investory v co nejširším rozsahu.“
John Carmack včera na svém Twitteru oznámil, že žádná jeho práce nebyla nikdy patentována a že ačkoliv Zenimax vlastní kód, nevlastní virtuální realitu. Jestliže obě firmy nedojdou k vzájemnému souladu s licenčním ujednáním, mohl by se soud táhnout roky.