Americká armáda si tiskne bunkry na 3D tiskárně
Zdroj: Seznam Zprávy
Technologie Vulkán používaná startupem Icon měla původně na 3D tiskárnách tisknout nízkonákladové domy pro sociálně slabší rodiny. Nyní však začal texaský startup pracovat pro Ministerstvo obrany spojených států amerických. Americká armáda totiž zjistila, že si může pomocí 3D tisku vytisknout třeba kryt pro raketomet.
První prototyp tohoto krytu vznikl v Camp Pendleton v Kalifornii a měl být schopen ukrýt vozidlo M142 se svým raketovým dělostřeleckým systémem HIMARS, jehož celková výška dosahuje 4,5 metru. Celý kryt byl pak na Vulkánu vytištěn za neuvěřitelných 36 hodin. V praxi pak vojáci vytiskli čtyři betonové bloky, jejichž rozměry byly 7,9 × 3,9 × 4,6 m. Ty pak poskládali jako stavebnici do jedné stavby.
Zdroj: Seznam Zprávy
Hotový kryt pak nemusí sloužit jen pro M142, ale může posloužit i pro samotné vojáky jako bezpečný úkryt před počasím, nepřátelským útokem či radiací. Ředitel Iconu pak dodává: „Jakmile jsme jim vysvětlili, čeho lze s 3D tiskem dosáhnout, mariňáci přišli s řadou skvělých nápadů pro další aplikace této technologie, a my už se nemůžeme dočkat toho, až jim při jejich realizování budeme moct asistovat.“
Pro stavbu krytu nebyl použit běžný beton, ale speciální Lavacrete, který je ztvrdlý již za 24 hodin, má větší pevnost a používá se i při stavbě jaderných elektráren. Do budoucna uvažuje armáda o ještě širším využití, například v podobě skladů, opevnění či bunkrů.