Americké stíhačky šesté generace: Nové motory, chytrá kůže a laserové zbraně
USA si chtějí i v následujících desetiletích udržet technologický náskok v oblasti leteckého průmyslu. Proto americké firmy Northrop Grumman, Boeing a Lockheed Martin už pracují na koncepcích nových stíhaček, které by Spojeným státům pomohly vybojovat a udržet vzdušnou nadvládu i v budoucnosti. Zajistit to mají nejmodernější technologie.
Šestá generace přijde s revolučním pohonem, který představují motory s proměnným cyklem, které mají za úkol co nejefektivněji využít každou kapku paliva. Motory s proměnným cyklem kombinují to nejlepší z turbodmychadlových motorů s malým obtokovým poměrem (nadzvukové stíhačky) a turbodmychadlových motorů s velkým obtokovým poměrem (dopravní letadla). S novými motory klesne spotřeba paliva o 25 %. Součástí motoru budou žárovzdorné kompozitní materiály s keramickou matricí.
Nové stíhačky mají být pokryty tzv. chytrou kůží, což budou multifunkční senzory – miniaturní zrníčka pokrývající trup letounu. Senzory budou detekovat porušení a rozpad trupu, dále budou poskytovat pilotovi údaje o okolní teplotě kolem letounu, o rychlosti větru, údaje z gyroskopu a údaje o intenzitě magnetického pole. Dalšími údaji bude třeba informace o akceleraci letounu nebo GPS poloha. Chytrá kůže bude odesílat data do uživatelského rozhraní pilota pomocí bezdrátové sítě.
Energetické zbraně. Podle vojenských analytiků nastane v letech 2020 až 2030 rozmach laserových kanónů určených speciálně pro armádní letadla. Ještě před samotným nástupem šesté generace stíhaček by se měly objevit v rámci upgradu laserové kanóny o výkonu 150 kW nebo 300 kW u některých stávajících stíhaček. U šesté generace stíhaček v roce 2035 by už to mohl být laserový kanón o výkonu 500 kW nebo možná až 1 MW. Další výzbroj by se měla skládat z nových raket vzduch-vzduch krátkého a středního doletu. V letounu nebudou chybět ani zbrusu nové prostředky pro vedení elektronického boje.
Stíhačka bude moci za letu měnit svůj tvar (morphing aicraft). I s tímto počítá nová generace stíhacích letounů. Jednalo by se vlastně o takový transformer, který by doslova před očima dokázal měnit svůj tvar křídel a to včetně trupu. Díky novým materiálům (speciální polymery) by mělo být realizovatelné něco takového v příštích letech vyrobit.
Dohady panují, zdalipak by měl v následující generaci stíhaček ještě sedět v kokpitu pilot. Do popředí se dostává totiž trend dronů, takže nové stíhačky by už mohly být čistě stíhací droni, které by dálkově ovládali piloti na zemi, nebo to budou plně autonomní droni. Nejspíš budou stíhačky šesté generace zahrnovat všechny 3 varianty.