Ruská superstíhačka Suchoj T-50 nenaplnila očekávání. Nevyrovná se zatím F-22
Rusové dokončili letové testy stíhačky Suchoj T-50, ale budoucnost tohoto víceúčelového stíhacího letounu zatím zůstává nejasná. První let stíhačky T-50 (označované taktéž jako PAK FA) se uskutečnil už před 5 lety a celkem bylo za tu dobu vyrobeno 5 strojů určených pro testování. Původní plány předpokládaly, že do konce tohoto desetiletí bude Rusko disponovat 52 letouny T-50. Nakonec ale letos toto číslo bylo upraveno na 12 nových stíhaček zakoupených do roku 2020.
Tyto stíhačky zatím nebudou disponovat finálními elektronickými systémy, tedy takovými, které by je plnohodnotně zařadily do kategorie letounů spadajících do 5. generace. Minimálně tedy ještě 5 let budou T-50 papírově odpovídat letounům 4. generace. Stíhačkou T-50 chtějí Rusové v budoucnu nahradit své stroje SU-27 a MIG-29. Po najetí na sériovou výrobu by se cena za jednu stíhačku T-50 měla pohybovat mezi 50 až 60 milióny dolary.
Mezi vojenskými analytiky už léta panují bouřlivé dohady, jak by dopadl střet mezi T-50 a F-22. Stíhačka F-50 se vyznačuje horšími stealth charakteristikami oproti letounu F-22 (viz detailní srovnání F-22 a T-50 ve videu níže) a proto bude daleko hůře pronikat protiletadlovou obranou protivníka než F-22. Na druhé straně ale T-50 disponuje špičkovou manévrovatelností, lepší než je tomu u F-22.
V případě blízkého leteckého souboje (dogfightu) by měl nejspíš navrch právě Suchoj. Problémem ale pro něho bude se vůbec k F-22 dostat. Než k ní totiž doletí, tak bude sestřelen AMRAAM střelou (raketa vzduch-vzduch středního doletu) vypálenou z F22.
Jestliže se Rusům podaří nakonec do roku 2030 dotáhnout T-50 úspěšně do konce, (v roce 2030 rusové plánovali, že budou mít už několik set stíhaček T-50), tak narazí na problém, že jejich letoun už bude v té době zastaralý. USA plánují někdy po roce 2030 zařadit do výzbroje 6. generaci stíhacích letounů, což budou vysoce pokročilí stíhací droni.