Astronomové objevili diamant o velikosti zeměkoule
Mrtvá hvězda, kterou astronomové objevili, je bílý trpaslík. Jedná se tedy o hvězdu, která už spálila veškeré helium a ve svém nitru už není schopna dosáhnout potřebné teploty k zapálení uhlíku. Během spalování helia se tyto hvězdy nejprve stanou rudým obrem, odhodí pak své vnější vrstvy a ty následně vytvoří planetární mlhovinu. Na místě původní hvězdy (která se scvrkne na velikost planety), pak jen zůstane neaktivní jádro, složené z uhlíku a kyslíku – bílý trpaslík, který je dále udržován tlakem degenerovaného elektronového plynu. Bílý trpaslík pak svítí přibližně sto miliard let, než se transformuje v černého trpaslíka (definitivně mrtvou hvězdu). Bohužel černého trpaslíka zatím nikde nemůžeme pozorovat, protože čas k ochlazení bílého trpaslíka na požadovanou úroveň pro transformaci do černého trpaslíka je delší než dosavadní délka existence vesmíru.
Bílý trpaslík, o kterém je v našem případě řeč, se nachází v systému s nicneříkajícím kódovým označením PSR J2222-0137. Je od nás vzdálen přibližně 900 světelných let v souhvězdí Vodnáře a jeho stáří astronomové odhadují na 11 miliard let. Hvězdu náhodně objevil chilský dalekohled SOAR, odhaduje se, že hvězda vychladla na pouhých 2700 stupňů. Podle vyjádření astronomů se zatím jedná o jednu z nejchladnějších hvězd s doposud největším surovým diamantem, který kdy byl objeven.
Na závěr zmiňme, že rozhodně nejde o první vesmírné těleso s obřím diamantem. Astronomům se už dříve podařilo v souhvězdí Kentaura objevit diamantovou hvězdu (taktéž bílého trpaslíka) s deseti miliardami bilionů bilionů karátů vzdálenou od Země 50 světelných let. Vypadá to tak, že tyto obří diamanty nejsou ve vesmíru nic zvláštního.