Autoři YouTube kanálů shrnující filmy byli odsouzeni, tvůrci žádají náhradu škod
Platforma Youtube vznikla už v roce 2005. Málokoho by si asi tehdy napadlo, že bude tato sociální síť jednou tak úzce spojena s autorským právem či licencemi. Nyní právě na autorská práva doplatili tři lidi, kteří sestříhali dlouhé filmy do desetiminutových videí a poté je nahráli na Youtube, leckdy s komentářem shrnujícím děj. Tento fenomén si dokonce získal vlastní termín "Fast Movies".
Žalobu na ně podalo celkem 13 společností, jako je Toei, Kadokawa, Nikkatsu a Fuji, kteří vyčíslily náhradu škody za autorská práva na 3,9 milionů dolarů. Některé mediální společností v Japonsku se domnívají, že by bylo efektivní rozeslat hromadně odstrašující zprávy, které by případné zloděje autorských práv varovaly.
Na Youtube mají tyto Fast Movies miliony zhlédnutí, což samozřejmě znamená i značný peněžitý zisk pro tvůrce na portále YouTube. Osoby odsouzené v Japonsku byli sice zatčeni již loni v listopadu a odsouzeni k podmínečnému trestu odnětí svobody. Nyní se však spor obnovuje a společnosti, které utrpěly ztrátu, chtějí nahradit škodu. Podle nich došlo k porušení autorských práv u 54 děl. Mediální společnosti doufají, že toto bude odstrašující příklad pro všechny ostatní.
Zaznamenali jste tyto kanály shrnujících děje celých filmů a využívajících sestřihaných záběrů? Přivedlo vás zkouknutí takového videa k vyhledání snímku či vám naopak stačilo shrnutí, abyste si film už nikdy pouštět nemuseli?