Baterie s nabitím do minuty? Na Stanfordu mají ohebné hliníkové články
Běžně lithiové či polymerové baterie nalezneme dnes prakticky všude. Přestože jsou však pro masovou výrobu v tuto chvíli nejzajímavější volbou, nedá se hovořit o tom, že by byly ideálem. Pomalé nabíjení či omezená životnost jsou jen jedním z mnoha problémů.
Řešením by v mnohých ohledech mohl být nový typ baterií postavený na bázi hliníku. Aluminum-ion články vznikly na Stanfordské univerzitě. Podle tvůrců by měly být méně "výbušné", snadno a rychle se dobíjí a především jejich výroba by měla vyjít jen na zlomek ceny.
„Naše nové baterie nevzplanou ani v případě, že je provrtáte,“ zmínil profesor Dai Hongjie. Oproti dřívějším hliníkovým článkům, které zvládly pouze kolem 100 nabíjecích cyklů, nedělá prototypu ze Stanfordu problém více než 7 500 nabití, což je více než 7x více, než mívají běžné články.
Pro uvedení produktu na trh bude nutný další vývoj. V tuto chvíli totiž články dodávají maximálně 2 volty. Další obrovskou nevýhodou je fakt, že na kilogram váhy uloží maximálně 40 wattů v porovnání se 100-200 W/kg hustoty u lithiových článků. „Vylepšením materiálu katody by mohlo dojít k potřebné úpravě vlastností,“ řekl Dai.
V tuto chvíli má nový druh akumulátoru téměř vše co současným technologiím chybí - je levná, bezpečná, rychle se nabíjí, je flexibilní a vydrží mnoho cyklů. Jak tomu ale bylo v minulosti mnohokrát, vše má svůj háček. Vědci na novém druhu akumulátorů budou nadále pracovat a my jen doufáme, že se již brzy dočkáme nějaké výraznější změny.