Boston Dynamics naučili svého robotického psa, aby si sám skočil na nabíječku
Ačkoliv je možné robotického psa Spota ovládat pomocí dálkového ovladače, jedním z hlavních cílů společnosti Boston Dynamics je jeho kompletní autonomita. Pro orientaci v prostředí mu slouží řada senzorů, díky čemuž je skvělým pomocníkem při prozkoumávání nepřístupných lokací pro člověka. Dovede skákat, krčit, reagovat na překážky a zdolávat je či se dokonce postavit sám zpátky na nohy bez jakékoliv pomoci.
Nyní společnost Boston Dynamics dodává k modelu Spot Enterprise také speciální nabíjecí dokovací stanici, kterou robot sám vyhledá, jakmile klesne úroveň jeho baterie na kritickou úroveň. Tato funkce bude mít využití především v nebezpečných oblastech, například při průzkumu zasypaného dolu, v místech s hrozbou radiace či jiného nebezpečí. K dispozici je též novinka zvaná Scout, což je nový řídicí systém založený na prohlížeči, který nabízí efektivní rozhraní pro monitoring a řízení robota Spot přes internet.
Boston Dynamics nabízí Spota ve třech variantách. Spot Explorer, Spot Academic, Spot Enterprise. Obecně si za všechny varianty člověk připlatí, nemluvě o spoustě doplňků a vylepšení. Například jednoroční kompletní servis přímo od Boston Dynamics vyjde na 15 000 amerických dolarů.
K tomu společnost také představila nový vylepšený Spot Arm, robotické rameno, které dokáže uchopit, zvednout, nést, umístit a přetáhnout řadu předmětů ručně nebo poloautonomně. Rameno může pomoci Spotu otevřít a zavřít ventily, stisknout tlačítka nebo zatáhnout za páky, které mu umožní otevřít dveře. Společnost uvedla, že prodala již přes 400 kusů tohoto robota široké veřejnosti, tento měsíc by měl být k dostání i u nás. Kdo by si přál chytrého strážníka svého pozemku, může si připravit 74 500 USD za model Explorer.
Spot byl dříve k dispozici pouze ke krátkodobému pronájmu v rámci programu Early Adopter. V rámci tohoto programu bylo více než 150 robotů Spot úspěšně používáno domácími i mezinárodními podniky a výzkumnými zařízeními k nejrůznějším úkolům a praktickým testům, například dokumentování postupu výstavby nebo k průzkumu nebezpečných prostředí. Tento program je spuštěný i nadále a společnost přes něj sbírá cennou zpětnou vazbu od uživatelů a vlastně i samotných robotů.