Britové a Francouzi společně vyvíjejí stealth bojový dron
Společná iniciativa obou dvou zmíněných zemí vyústila v program FCAS (Future Combat Air Systems), ve kterém upotřebí znalosti získané s vývojem dronů dvě zbrojovky. Bude se jednat o francouzskou společnost Dassault Aviation, která už dříve sestavila technologický demonstrátor experimentálního dronu Neuron, a britskou společnost BAE Systems, která vyvíjela technologický demonstrátor v podobě bezpilotního letounu Tanaris.
Dalšími firmami podílejícími se na projektu budou Rolls-Royce a Snecma (návrh a výroba pohonné jednotky) plus Selex ES a Thales. Tyto společnosti navrhnou senzory a další elektronické systémy pro dron.
Základní požadavek na dron, který má vzejít z projektu FCAS, je, aby se jednalo o bezpilotní letoun typu MALE (Medium Altitude, Long Endurance). Půjde tedy o dron pohybující se ve střední operační letové výšce (dostup kolem 9 km) a vyznačující se dlouhou výdrží (na nebi by se měl udržet po dobu 48 hodin). Důraz bude kladen na stealth charakteristiky (radarovou neviditelnost). Nové stealth drony se budou využívat na průzkumné mise, pro vedení elektronického boje a dále pro pozemní údery (budou vybaveny raketami vzduch-země).
Začátek prací na technologickém demonstrátoru nového dronu je stanoven na příští rok. První let by měl pak vykonat v roce 2025. Pokud se osvědčí, tak do výzbroje příslušných armád by mohly být tyto drony zařazeny kolem roku 2030.