CDR Like a Boss! - Funkční 3D tiskárna téměř zadarmo postavená z elektroodpadu a zbytků starých počítačů
Pokud si budete chtít v domácích podmínkách sestavit vlastní 3D tiskárnu, není nic jednoduššího, než nakoupit díly a poté, za pomoci poměrně obsáhlého návodu, začít několikahodinový konstruktérský maraton. Co ale dělat, pokud jste v místech, kde podobná možnost není, díly chybí a vy 3D tiskárnu opravdu chcete?
S trochou zručnosti, jak se zdá, mohou pohodlně posloužit i součástky, které poskytne sběrna elektroodpadu. Stačí sehnat motorky ze skenerů, case z běžného stolního počítače a několik dalších dílů z disketové mechaniky.
Na experimentální verzi tiskárny z odpadu pracoval její tvůrce Afate několik měsíců a projekt nakonec nazval W.AFATE, což je spojení "W" jako WoeLab a jeho jména.
Bez peněz by to nakonec asi tak snadno nešlo
Pro financování projektu sáhl afričan po jednom z crowdfundingových serverů, kdy mu mohli ostatní uživatelé posílat finance na úspěšnou realizaci. Tímto způsobem se mu podařilo vybrat 4 000 euro, což byla částka více, než dostačující.
W.AFATE 3D tiskárna je nyní funkčním prototypem, přičemž krom elektroodpadu bylo nutné dokoupit pouze další části v ceně 100 dolarů (kolem 2 000 Kč). Konkrétně se jednalo o programovatelnou kutilskou desku Arduino a tiskový materiál, zbytek součástek už poskytla skládka. Ostatní vybrané peníze prý poslouží na tvorbu dalších tiskáren a výuku obyvatel Afriky.
Zbystřila i NASA
Afate zmínil, že je jeho tiskárna vhodná pro každodenní využití a v Africe je její nasazení ještě smysluplnější. Běžné věci jsou zde totiž jen těžko k dostání a jejich tisk může být elegantním řešením.
Tiskárna je zatím prvním funkčním prototypem, ale do budoucna má její tvůrce velké plány - chce posílat zařízení z elektroodpadu až na Mars, kde chce tvořit domy pro budoucí lidské obyvatele. Přestože by někdo mohl říci, že se jedná spíše o snílka, už si jej všimla americká NASA, která nápad ocenila na International Space Apps Challenge v Paříži.
Za vzdálenou předlohou stojí český rodák
Model tiskárny vychází z oblíbeného opensource designu Prusa Mendel, za jehož návrhem stojí český propagátor a vývojář Josef Průša, jehož návrhy využívají desítky tisíc lidí po celém světě. I v případě africké tiskárny z elektroodpadu se jedná o tzv. RepRap - (Replicating Rapid Prototyper), který je schopen tisknout své vlastní součástky. Ještě lepší by pak bylo pro první model z počítačové skříně (na obrázku výše) označení RepStrap, což je označení první model tiskárny složený z dostupných součástek, na němž až následně vzniknou RepRap díly, viz obrázek níže.
Psali jsme o 3D tisku:
- Grafen může díky 3D tisku nahradit křemík, vědci s ním chtějí tisknout součástky
- 3D tisk koná zázraky, umožní vám například přeměnit vaši pracovnu na gotickou katedrálu
Další zajímavé příběhy:
- CDR Like A Boss! - Elon Musk je takový Tony Stark naživo
- CDR Like A Boss! - 14letý vysokoškolák umí 12 programovacích jazyků
- CDR Facepalm! aneb fail Sony na CESu 2013 při předváděčce nové TV
- CDR Like A Boss! - 11letý Kanaďan napsal program na krádeže účtů v online hře
- CDR Like A Boss! - Táta hacknul Donkey Konga, aby mohla dcerka zachránit Maria