CDR.cz - Vybráno z IT

Cenzura hoaxů na Facebooku poškozuje uživatele. Nepočítala s aprílem

Letos spustila sociální síť Facebook pomůcku k odhalování falešných zpráv. Jejich sdílením i přes varování může být navždy ovlivněna reputace profilu, ať už uživatele či stránky. Aprílové novinky však nepozná, což dnes stihlo poškodit řadu firem.
Facebook 2

- Aprílová zpráva -

Vloni byla sociální síť Facebook velmi kritizována za šířený tzv. hoaxů, neboli poplašných zpráv. Díky velkému dosahu se šířila dezinformovanost lidu, což v mnoha případech poškozovalo nejen firemní reputace, ale také politické strany.

Sousední Německo zahájilo dokonce na konci roku soudní řízení, ve kterém se dožadovalo uznání zodpovědnosti Facebooku za tzv. hate speech. Kauza vznikla v reakci na fotografii Angele Merkelové, ve kterém kancléřka pózuje na selfie s uprchlíkem ze Sýrie.

Facebook Merkel

Facebook v tomto roce na problematiku zareagoval pomůckou k odhalování poplašných zpráv, kterou v některých zemí (zejména USA a Německu) již stihla spustit. Algoritmus sleduje reakce uživatelů, sbírá feedback a označuje falešné zprávy za poplašné. Šířením těchto zpráv se mohou jejich autoři dočkat horší důvěryhodnosti, díky které sociální síť omezí jejich budoucí příspěvky.

Funkce ovšem není schopna rozpoznat všechny druhy zpráv, zejména ty z 1. dubna, které se často nesou v satirickém duchu, mnohdy i tom politickém. Aprílové novinky bývají často kritizovány a shazovány skupinami lidí, která nesdílejí stejný humor, případně se obsah novinky dotýká jejich vlastního přesvědčení.

Anna Merlan Tweet About Fake News Tool On Facebook

Z toho důvodu tak magazíny po celém světě, které jsou již léta zvyklé psát aprílové novinky všech druhů, tradičně nasdílely své články na sociální síti. Algoritmus přirozeně zaznamenal nepravdivost článků a snížil důvěryhodnost jejich stránky. Postiženy jsou zejména ty weby, které píší několik podobných zpráv za den. 

- Aprílová zpráva -

Tagy: 
Zdroje: 

Jáchym Flídr

Začínal v roce 2012 jako redaktor serveru inGamer.cz, kde později povýšil na funkci editora videorubriky. Na CDR.cz, pod které inGamer.cz v roce 2014 přešel, začal jako zástupce šéfeditora herní rubriky. Od července téhož roku herní magazín vede.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Cenzura hoaxů na Facebooku poškozuje uživatele. Nepočítala s aprílem

Sobota, 1 Duben 2017 - 12:08 | Escaton | Teda vidieť tri odporné ksichy na jednej stránke...
Sobota, 1 Duben 2017 - 11:12 | Murphy | eeeeeeh, tak teď nevím :D

Zobrazit diskusi