Čína spouští umělý Měsíc. Může testovat 3D tisk ve vesmíru
Lidstvo se během posledních desetiletí stále zabývá otázkou, za jakých podmínek by bylo možné žít na Měsíci či na Marsu. Doposud používali vědci jen hrubé odhady a teoretické výpočty, protože jim stále chybělo reálné prostředí s nízkou gravitací, kde by si své teoretické dohady mohli vyzkoušet.
Nyní však Čína plánuje během následujících měsíců otevřít umělý Měsíc, což je prostředí inspirované vědcem Andreem Geimou, a má tak nízkou gravitaci, se kterou se můžeme setkat i na Měsíci. Podle odborníků se jedná o první zařízení svého druhu na světě, které posune mise na Měsíc zase o krok dále.
Tento lunární simulátor pak dokáže pomocí umělého magnetického pole minimalizovat gravitaci. Pokud chtěl někdo vyzkoušet stav bez tíže, musel podstoupit let ve speciálním letadle či volný pád v pádové věži. V tomto případě ale bude stav bez tíže trvat jen několik sekund, kdežto v simulátoru můžete mít daleko intenzivnější zážitek.
Simulátor je v praxi jen vakuová komora, ve které je pak formou magnetické levitace umístěna druhá komora. Tato druhá menší komora má plochu asi dva tisíce centimetrů čtverečních a tvoří ji především kameny a prach. Celý tento projekt je pak jen vzájemným vesmírným závodem mezi Spojenými státy americkými a Čínou.
Čína si je vědoma, že průzkum Měsíce a prostoru s nižší gravitací je pro tento závod naprosto klíčová. Do roku 2030 pak má na Měsíci vzniknout ve spolupráci s Ruskem společná lunární výzkumná základna. Dle některých čínských vědců by tento simulátor mohl také sloužit k testování možnosti využití 3D tisku při budování lunární základny.