Čína vybuduje ve vesmíru solární elektrárnu. Energii přepraví laserovými paprsky
V současné době nezanedbatelná část zemí řeší energetickou krizi, emise či alternativní zdroje energie. Čína si tento problém chce částečně vyřešit po svém. Rozhodla se využít potenciál sluneční energie a vybudovat ve vesmíru první solární elektrárnu. Její prototyp se již nyní buduje ve městě Čchung-čching.
První fází tohoto revolučního projektu je vybudovat zmenšenou funkční kopii této elektrárny a umístit ji do roku 2021 až 2025 do stratosféry. Druhou fází pak je vybudování daleko větší elektrárny do roku 2030, která má mít výkon jednoho megawattu (srov. Temelín má dva reaktory a každý z nich má 1055 MW). Po tomto druhém prototypu a následných testech by měl vývoj stále pokračovat.
Podle vědce Pchang Č’-chao z čínské akademie vesmírných technologií by se hmotnost této „létající elektrárny“ měla pohybovat okolo 1000 tun, čímž by překonala dvojnásobek váhy celé ISS. Vzhledem k velké váze se chtějí vědci vyhnout nákladným transportům těžkých částí této elektrárny a zkoumají možnost vynést do vesmíru roboty a 3D tiskárny, kteří by tuto elektrárnu sestavili přímo na místě.
Využití solární energie ve vesmíru je zhruba šestkrát efektivnější než je možné dosáhnout na Zemi. Tato naakumulovaná energie by se transformovala na mikrovlnný či laserový paprsek, který by byl odeslán přímo do sběrného místa na zemi. Otázkou však zůstává bezpečnost tohoto přenosu, a to i vzhledem k letecké dopravě.
Doufejme, že je Čína opravdu tak zamilovaná do ochrany přírody a emisí, a nejedná se jen o cvičný pokus pro vesmírné laserové dělo poháněné solární energií.