Čína vynesla do vesmíru první 6G satelit. Nová síť bude 100x rychlejší, než 4G
Ačkoliv telekomunikační společnosti mají na vývoj sítě šesté generace ještě několik let, Čínská kosmická agentura už na oběžnou dráhu vynesla první 6G satelit. Byl součástí balíku třinácti komerčních satelitů, které do vesmíru dopravila raketa Long March 6.
Satelit nese označení UESTC Star Era 12, bude testovat nové spektrum elektromagnetického záření, které by mohlo zajistit vyšší přenosovou rychlost.
Implementace 6G sítě na Zemi se očekává přibližně kolem roku 2030, na jejím pilotním výzkumu ale začali pracovat odborníci z čínské Univerzity elektronické vědy a technologií. Pro uvedení nové sítě je zapotřebí jednak vyvinout nové antény, ten těžší úkol ale spočívá v řešení aktuálních komplikací, které souvisejí s terahertzovým pásmem (THz).
Použití vysokofrekvenčních vln je nezbytné pro dosažení očekávané rychlosti přenosu dat, která má být až 100x vyšší, než u v současnosti nejrozšířenější 4G sítě. Maximální rychlost 6G by se měla pohybovat v Tb/s, odezva se sníží z milisekund na mikrosekundy.
Dosud nejvyspělejší síť 5G byla poprvé komerčně nasazena v roce 2019 v Korejské republice. Pracuje v gigahertzovém pásmu (3-300 gHz).
BBC