Čína vyzvedne do oblak vlastní umělý Měsíc. Nahradí jím pouliční osvětlení
Lidé se snaží čím dál více pochopit a osídlit vesmír. Létají do vesmíru, bydlí na ISS nebo rozmisťují na oběžnou dráhu řadu satelitů. V čínském městě Chengdu však chtějí posunout hranice dobývání vesmíru ještě dál, než Elon Musk svou Teslou na oběžné dráze.
Toto město se totiž rozhodlo vytvořit a umístit na oblohu svůj vlastní umělý Měsíc. Jeho úkolem by mělo být osvětlovat ulice města světlem podobným jako při soumraku. Osvětlená plocha by měla být v řádech několika desítek čtverečních kilometrů.
Na svítícím satelitu zde pracuje tým vědců již řadu let. Jako inspirace pro tento nápad posloužila idea francouzského umělce, který chtěl pomocí soustavy zrcadel odrážet světlo z druhé polokoule do ulic Paříže.
Jako každý nápad, tak i tento má jak své příznivce, tak i odpůrce. Mezi největší obavy patří narušení přírodních procesů, následky na ptáky a zvířata, kteří by se nejspíše nedokázali v nových podmínkách adaptovat. Příznivci pak naznačují možnost nasměrovat odrážející světlo na oblasti, kde se stala nehoda a je potřeba komplexní osvětlení.
Věci se však již daly do pohybu, protože čínská společnost Tian Fu New Area Science Society chce do konce roku 2020 vyslat na oběžnou dráhu vyslat právě satelit se schopností odrážet světlo. V případě, že bude tento projekt úspěšný budou během dalších dvou let vyslány další tři satelity. Tato soustava by pak zvládla osvětlit území o velikosti až 6400 km². Cena jednoho satelitu pak vyjde v přepočtu na cca 2,27 miliard korun.