Čínské bezpečnostní kamery už dokáží identifikovat zločince v davu 60 000 lidí
Čínská vláda chce mít naprostou kontrolu nejen nad činností svých občanů, internetem, ale i nad každým jejich krokem. V současné době tak sleduje životy občanů skrze 170 milionů bezpečnostních kamer, které jsou napojeny na jednu centrální databázi profilů a vybaveny funkcí rozpoznávání obličeje.
Bezpečnostní systém již slaví první úspěchy. Dokázal pomoci dopadnout celostátně hledaného zločince, který se měl dopustit hospodářsky trestných činů, jménem Ao. Muž se ukrýval v šedesátitisícovém davu během popového koncertu zpěváka Jacky Cheung v Nanchangu, v provincii Jiangxi. Navzdory obrovskému počtu lidí však byl bezpečnostními kamerami úspěšně identifikován a zadržen.
Proč by celostátně hledaný navštěvoval koncert zabezpečený CCTV systémem, odůvodnila policie slovy, že se muž domníval, že v takto velkém davu splyne.
Celý bezpečnostní systém se sestává z několika částí:
- Bezpečnostní kamery
- Speciální brýle pro čínskou policii (o kterých jsme psali zde)
- Systém pro rozpoznávání obličeje
- Centrální databázi obličejů
Poté, co se kamery zaměří a analyzují obličej, přistoupí do centrální databáze, kde dojde k identifikaci obličeje a jeho spárování s konkrétním občanem. Mezi údaje zjišťované z databáze patří např.: jméno, pohlaví, etnická příslušnost, adresa, výpis z trestního rejstříku, atd.
Sledování dokonce zašlo již tak daleko, že při návštěvě toalety v Pekingu jsou příchozí sledováni a podrobováni identifikátoru obličeje, který jim brání v přílišném používání toaletního papíru.