Důchodci snadněji naletí dezinformacím na sociálních sítích
Nová americká studie prokázala, že u lidí starších 65 let je daleko větší pravděpodobnost, že budou na svém Facebooku sdílet takzvané fakenews. V tomto případě však nehraje roli ani vzdělání, pohlaví, rasa, příjem nebo počet sdílených odkazů.
Celý výzkum započal těsně před americkými prezidentskými volbami a měl monitorovat situaci před volbami, během voleb a po nich. Výzkumníci požádali skupinu lidí, aby si nainstalovali aplikaci, která sdílí potřebná data včetně náboženských a politických názorů, příspěvků nebo třeba timeline. Díky tomu sesbírali 3 500 dobrovolníků napříč spektrem, kteří si sami mohli rozhodnout, jaká data poskytnou.
Ze zkoumané skupinky zhruba polovina uživatelů Facebooku souhlasila s tím, že se mohou pro účely výzkumu analyzovat jejich timelines, neboli kanál sdílených odkazů a statusů. Výzkumníci porovnali historii jejich příspěvků a sdílení oproti seznamu serverů, kde se prokazatelně objevily fakenews.
Zjistilo se, že 8,5% ze všech uživatelů sdílí na svých profilech falešné zprávy. Při přihlédnutí k věkové kategorizaci přišli výzkumníci na to, že zhruba 11 % uživatelů starších 65 let sdílelo odkaz na nějaké podvodné stránky či falešné zprávy. V kategorii 18 – 29 let to pak byly pouhé 3%. S rostoucím věkem se tedy riziko sdílení zvyšuje.
Podle vědců mohou být na vině zhoršujícího výsledku tři faktory. Zaprvé jím může být pozdní věk, kdy se starší lidé začali věnovat počítačům, a proto se u nich nerozvinula natolik tzv. digitální gramotnost. Druhý faktor pak je jistí kognitivní úpadek, který přirozeně přichází v pokročilejším věku. A poslední příčina může být prostá. Sdílejí odkaz dále proto, že jej před nimi sdílel nějaký věrohodný přítel.