ESA Projekt SERPEX: robotický had se chystá na průzkum rudé planety
Robotická vozítka NASA způsobila převrat v planetárním průzkumu Marsu. I když okolní terén rudé planety není zrovna příliš přátelské místo pro kolová vozidla, tak se podařilo sondám Spirit (Mer-A) a Oportunity (Mer-B), které prováděly geologický průzkum povrchu mnohonásobně překročit svou plánovanou životnost odhadovanou na 90 dní. Sonda Spirit fungovala od ledna 2004 do března 2010. Kdežto Sonda Oportunity stále funguje i po více než 9 letém provozu na povrchu.
Po těchto úspěších nyní přebírá iniciativu v tomto ohledu Evropská Kosmická Agentura (ESA) a přichází s myšlenkou využít robotického hada, který by byl více adaptabilní ve schopnosti překonat marťanský členitý terén, přičemž by se mohl protáhnout i přes těsné mezery - všude tam, kam robotická vozítka NASA nemohla.
Projekt SERPEX je vyvíjen pod vedením norské výzkumné organizace SINTEF. Zvažuje se koncept, že by došlo ke kombinaci robotického vozítka a robotického hada, výsledný robot by tak připomínal mechanického slona. Vybavit tak robotické vozítko jako je například sonda Curiosity robotickým hadem, by umožnilo sondě zvětšit dosah a výslednou flexibilitu, stejně jako i zpřístupnit různé těsné prostory a terén nevhodný pro kolová vozidla. Robotický had má taktéž i potenciál jako dopravní prostředek sběrných vzorků pro návrat zpět na planetu Zemi.
Podle SINTEFu je prostě robotické vozítko vynikající základnou pro robo-hada. Takovýto robotický had by mohl být v robotickém vozítku rukou nebo chapadlem a podle potřeby se přímo od robotického vozítka oddělit a plazit se do těžko dostupných míst. Robotický had by byl k vozítku stále připojen pomocí kabelu, který by dodával hadovi elektřinu a poskytoval datové spojení. Kabel by byl samozřejmě náležitě vyztužen. Zatím však trochu problémem zůstává spolehlivý mechanismus (není ještě vyvinutý), který by zpátky vytáhnul a znovu připojil robotického hada k platformě vozítka.