Facebook se vyděsil vlastního programu pro umělou inteligenci?
Hned z kraje je třeba všechny, kteří se již nějakou dobu připravují na konec světa a mají nyní touhu říct hlasité „Vidíte, já to říkal!“, zklidnit. „Zatím“ se neděje nic tak hrozného. Postiženým programem totiž nebyl žádný, který má mít jednoho dne na starosti kontrolu nad jadernými hlavicemi, ale pouze program, který byl vytvořen za účelem smlouvání se zákazníky na eshopu.
Stalo se totiž, že v rámci testování si dva programy, které si mezi sebou měly nacvičovat komunikaci použitelnou v budoucnu při rozhovorech s lidmi, začaly upravovat pravidla anglického jazyka. Výsledkem bylo vytváření zkratek a (ne)logických jazykových smyček, které programům navzájem vyhovovaly, avšak lidé (resp. programátoři) se v nich začali ztrácet.
Facebook toto vyhodnotil jako nežádoucí chování a programy vypnul. Ne snad ze strachu, jak se bulvár a lovci senzací mohou domnívat, ale čistě jen proto, že programy neplnily účel, pro který byly vytvořeny. Kdo by si také chtěl na eshopu chatovat s protějškem, který se vyjadřuje jako soudní zapisovatelka?
V tomto kontextu není bez zajímavosti, že společnosti Google se stalo něco obdobného. Jejich překladač si vytvořil vlastní jazyk, do kterého si v určitých situacích údajně vytváří jakýsi „mezipřeklad“ před tím, než uživateli zobrazí překlad finální. Na rozdíl od Facebooku toto však Google vyhodnotil pro svou službu jako přínos, který na kvalitu produktu nemá negativní vliv.
Pro koho se nicméně tato událost, která se mimochodem stala již před více jak měsícem ale na veřejnost se dostala až nyní, ukázala být zajímavou, jsou bezesporu jazykovědci, kteří díky tomu mají jedinečnou možnost zkoumat, jak se může začít vyvíjet jinak ustálený jazyk, když se dostane do rukou umělé inteligenci.
Dalším, který si výsledek tohoto experimentu nenechal ujít a podpořil tím své skeptické myšlenky ohledně umělé inteligence, je bezesporu vizionář Elon Musk (nejznámější zřejmě jakožto šéf automobilky Tesla). Ten je velkým kritikem AI (Artificial Intelligence – Umělé Inteligence), důrazně před ní veřejně varuje, a je kvůli ní již dlouho ve sporu právě se šéfem Facebooku, Markem Zuckerbergem, který v ní naopak vidí zářnou budoucnost lidstva.
Ať už Vás takováto zpráva spíše vystraší nebo pobaví, jedno je jisté. Doba, kdy naprostou většinu našich rutinních činností přenecháme autonomním počítačům a programům, aby se o ně (doufejme pod dohledem) staraly, se nezadržitelně blíží. Skýtá to totiž potenciálně obrovské výhody, které samy o sobě (souběžně s přirozenou lidskou zvědavostí a touhou po pokroku) způsobí, že prakticky nebude cesty zpět.
To jestli se bude jednat o budoucnost připodobněnou spíše vizi pana Muska nebo naopak pana Zuckerberga, je zatím příliš brzy odhadovat. V každém případě je to jen další z mnoha důkazů o tom, že současná generace žije v naprosto přelomové době. V době, která bez přehánění během několika dekád rozhodne o budoucnosti lidstva jako takového…