Aplikace
Kapitoly článků
V SGS najdeme spoustu aplikací dodaných navíc, případně nahrazujících výchozí systémové. Snad jedinou nedotknutou zůstala aplikace pro Gmail.
Telefon, log, adresář
Telefonní aplikace je rozdělena na 3 sekce. Jsou jimi klávesnice, protokoly hovorů a oblíbené kontakty. Čtvrtým tlačítkem v liště je tlačítko kontakty, které nás přepne do aplikace adresáře.
Na prvním místě je tedy tradičně telefon. Z funkčního hlediska s povděkem kvituji, že v něm je možné hledat přímo z "ciferníku" – stačí psát číslo, jméno a automaticky se hledá v seznamu. Pro toto se v ICS bohužel musí stisknout tlačítko lupy.
Druhá záložka Výpis hovorů je prakticky rozdělena do sekcí po jednotlivých dnech, což mi přijde jako lepší řešení než v případě ICS, kde je "vše v jednom". Naopak v ICS mnohem lépe působí zobrazení, před jakou dobou jsme s daným kontaktem mluvili, než přesná doba hovoru. Jak je vidět na snímcích níže, tak u kontaktů, které nemají nastavenou ikonku, se zobrazují panďuláci v různých barevných provedeních, čímž vzniká tak trochu cirkus už i vzhledem k tomu, že k jednomu kontaktu, který se v protokolech zobrazí 2x může být pokaždé přiřazena jiná barva. Systém jsem v tomhle nenašel, takže hádám, že se jedná o čistě náhodnou záležitost. Stejně tak je tomu v adresáři.
Poslední záložkou jsou oblíbené… V základním rozvržení je možné zobrazit je stejným způsobem jako adresář či výpis protokolů, tedy řádek s malou ikonou a jménem vedle. Vzhledem k tomu, že většinu kontaktů mám vedených s profilovými, preferuji z ICS zobrazení "grid", tj. velkých fotek. V ICS je toto zobrazení řešeno zobrazením dvou sloupců s velkými fotkami, jmenným seznamem nejčastěji volaných, a navazující je běžný telefonní seznam… Vše v jednom dlouhém rolovacím seznamu.
V SGS3 při zobrazení grid je zvoleno tří-sloupcové provedení, které je použito i pro nejčastěji volané kontakty.
Kalendář
Kalendář doznal prakticky jen kosmetických změn, z mého pohledu bohužel spíše k horšímu. Základní aplikace má po slidu z pravé strany zobrazeny jednotlivé záložky pro dané rozvržení (rok, měsíc, týden…). Toto přepínání je u klasického androidu řešeno pomocí drop-down menu v levém horním rohu, kde je i vidět datum týdne/měsíce, který bude zobrazen.
V zobrazení agendy je praktický rozdíl v podstatě pouze kosmetický.
V zobrazení měsíce však nastává ten správný chaos. Zatímco ICS má vcelku přehledné minimalistické rozhraní, kdy je pěkně zobrazena obsazenost jednotlivých dnů, v SGS3 jsou už vypsány pouze jednotlivé položky s textem. Pro mě osobně při tomto rozvržení mnohem příjemnější vědět, že ten či ten den mám volné odpoledne, než vědět že mám v ten den někdy 3 věci k zařízení. Prostor, který je pak v kalendáři ušetřen lištou a menším zobrazením jednotlivých dní, je pak vyhrazen zobrazení jakési mini-agendy.
Budík a časové funkce
Tak a máme tu konečně oblast, kterou zvládla SGS na jedničku. V tomto ohledu mají "hodiny" vše, co bych si představoval a zároveň téměř vše, co základní Android postrádá. Budík se Smart Alarm (tj. takové velmi příjemné postupné zesilování přírodních zvuků jako třeba vodopád, u kterých je vstávání zas o něco příjemnější), stopky, časovač, časová pásma… Prostě až na budík vše "nadstandard", který by měl být standardem.
S-note
Z dodávaných aplikací určitě stojí ještě za zmínku S-note neboli S-poznámka, což je vcelku zdařilá aplikace na poznámky. Díky velkému displayi není problém "kreslit" co potřebujeme i rukou.