Google chce za pomocí satelitu a umělé inteligence monitorovat metan v ovzduší
Ekologie, životní prostředí i boj proti klimatickým změnám jsou témata, které se probírají snad všude – od lokálních deníků až po Evropský parlament. Poměrně nedávno proto došlo i ke spolupráci společnosti Google a Enviromental Defense Fund (EDF) za účelem zjištění, jakou roli hrají emise metanu v otázkách globálního oteplování.
Veřejně se ale více hovoří pouze o emisích oxidu uhličitého. V těchto otázkách pak zůstává metan trochu stranou a kupodivu ani ekologové na něj příliš neupozorňují, i když je zodpovědný za 30 % nárůstu teplot. Podle dostupných dat pochází 40 % světové produkce metanu z energetického sektoru.
Zdroj: Shutterstock
Místo,a by Google a EDF využívali nějaké senzory na autech pro měření emisí, rozhodli se využít satelitní snímky a umělou inteligenci. Tak vznikl projekt MethaneSAT, v rámci kterého vznikl satelit jenž bude vypuštěn na raketě od SpaceX Falcon 9. Tento satelit bude obíhat Zemi a měřit hladinu metanu.
Zaměřovat se bude zvláště na oblasti se zvýšenou těžbou ropy a plynu. Jestliže bude nějaký větší zdroj identifikován, může být pomocí technologií Google sledován i vývoj v čase. Výsledky celého projektu pak budou k dispozici na webových stránkách satelitu nebo na Google Earth, a to již v tomto roce.