Intel Web Tablet: Intel chtěl brouzdat internetem v tabletu už na přelomu tisíciletí
Psal se rok 1998 a Intel hledal nové způsoby, kam expandovat. Malý tým výzkumníků o třech lidech vymýšlel různé návrhy a jeden z nich přišel jako první se zařízením IPAD. Nepleťte si to ale s iPadem od Apple, tento IPAD – Intel PAD, byl od Intelu. A to o více jak 10 let před společností Apple. Uměl přehrávat videa, hudbu, nebo prohlížet web, měl rezistivní dotykovou vrstvu a k tomu dotykové pero.
"Když v dnešní době vidíme všechny tablety, že jsou dotykové, podíváme se na ně a řekneme si, že jsme tehdy byli na špici," řekl Ed Arrington, jeden ze tří zaměstnanců, kteří hledali nové možnosti a pracovali na prvním tabletu.
Intel PAD byl tehdy připojen bezdrátově k počítači, který mu poskytoval data. Původně měl být tento prototyp nabízen partnerům, kteří by jej prodávali pod svou vlastní značkou, pak ale Intel uvolnil televizní reklamu na toto zařízení a rozhodl se, že jej vydá on sám pod označením Intel Web Tablet.
Arrington dostal na projekt další peníze a okolo 100 zaměstnanců. V lednu roku 2001 přišel Intel produktem na CES (Consumer Electronics Show) s plánem začít jej prodávat další rok.
Zařízení byla zabalena, připravena k odeslání prodejcům, ale výrobci nechtěli nic, co by mohlo konkurovat jejich počítačům. Intel nakonec nátlakům ustoupil a projekt zrušil. Všechny vyrobené tablety pak ve výprodeji prodal svým zaměstnancům. Tak končí jeden z mnoha projektů, které předběhly svou dobu.
Pokud se podíváme, co ještě tablet měl, tak jsou to třeba dva reproduktory, pětice tlačítek, nebo také podsvícené skrolovací kolečko. Součástí byl také stojánek, v němž mohl tablet běžet v režimu fotorámečku. A cena? Ta měla prý být velmi přívětivá.
A tak skončil první IPAD, který znovu uvedla firma Apple o 10 let později a sklízela s ním jeden úspěch za druhým. Dalším paradoxem bylo, že v té době ještě neměl Intel tak úsporné čipy, a tak celé zařízení běželo s procesorem ARM, což je nyní jeho největší soupeř na poli tabletů a chytrých telefonů, kde bojuje proti procesorům Intel Atom.
Kdo ví, kde bychom byli, kdyby s tabletem na trh přišel jako první Intel a Apple by nic takového neuvedl. Třeba o míle vzdáleni současnosti a blíže některým sci-fi zařízením, nebo tam, kde jsme byli před uvedením prvního telefonu iPhone.