CDR.cz - Vybráno z IT

Investujme do ovocnářské firmy aneb hodnota akcií Apple je rekordní, máme tu další bublinu?

apple_rust_akcie
Růst společnosti Apple je enormní. Za poslední rok se hodnota akcií zvýšila o 70 % a nic nenasvědčuje, že by tomu mělo být v nejbližší době jinak. Někteří analytici dokonce vyhlíží bilionovou hranici, a přestože nový iPhone 5 nic revolučního nepřinesl, růstu svými prodeji pomáhá.

Psal se rok 1997 a americká společnost Apple byla na pokraji krachu. Od založení uběhlo 21 let a přes veškeré předchozí úspěchy byla hodnota akcií na pouhých 3,19 dolaru za kus a přemýšlelo se, co dál. Nebýt návratu legendárního Steva Jobse, asi nikdy by nemohlo nakousnuté jablko být tam, kde je nyní - na rekorní sumě 700 dolarů za akcii.

steve_jobs-tn1-300x300

Odchod Steva Jobse byl ránou nejen pro počítačový svět jako takový, ale hlavně pro společnost samotnou. Pokles hodnoty akcií se dal očekávat, ale neměl dlouhé trvání. Postupný růst doslova nakoplo uvedení několika produktů a především v těchto dnech pak oznámení nového iPhone 5 a jeho skvělé předprodeje. Přeci jen, dva miliony objednávek za 24 hodin nejsou zrovna malé číslo, a je to dokonce dvakrát tolik, než u předchozího modelu v podobě iPhone 4S.

new-iphone-5_apple_predstaveni

Analytici věří, že současná tržní kapitalizace firmy (počet akcií × cena) pohybující se kolem $656 miliard není koncovým číslem a nadále poroste. Prý se nezastaví ani před bilionovou hranicí. To už je, přiznejme si, trošku šílené číslo. Hodnota firmy je nyní větší, než je celosvětový trh s drogami, hodnota flotily letadlových lodí USA apod. Podobných úsměvných přirovnání můžete nalézt více na stránce Thingsappleisworthmorethan.

Úspěch Applu je obdivuhodný, ale záleží na úhlu pohledu, zda je tržní kapitalizace firmy adekvátní. Každá strana má svůj argument. První, která věří v bilionovou hranici a další úspěch se ohání faktem, že zastoupení společnosti na trhu není ještě tak vysoké, má kam růst, a především teprve plánuje vstup na rostoucí trhy, jako je ten čínský. Na druhé straně pak mnozí varují před raketovým růstem, který zkrátka nutí investory k nákupu akcií a při prvním nezdaru by mohla hodnota splasknout, jako tomu bylo v předchozích případech tzv. bublin.

V nejbližší době to nicméně vypadá na další růst a nákup je tak pro mnohé logickým krokem. Jak řekl Forrest Gump: "Poručík Dan mě přiměl investovat do nějaké ovocnářské firmy. A pak mi jednou volal, že už se nikdy nebudeme muset starat o peníze. A tak jsem řekl, to je dobrý! O jednu starost míň.“ Uvidíme, jaká bude situace za pár měsíců...

Nepřehlédněte

Lukáš Voříšek (Google+)

Šéfredaktor nového technologického magazínu inSmart.cz. Autor je fanouškem revolučních technologií a projektů, jako je fotoaparát Lytro a minipočítač Raspberry Pi. Dříve přispíval do magazínů PCTuning a Stahuj. S nadějí čeká na den, kdy nebude muset sedět u klávesnice a vše obstará čip v hlavě...

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Investujme do ovocnářské firmy aneb hodnota akcií Apple je rekordní, máme tu další bublinu?

Středa, 19 Září 2012 - 19:25 | Jiří Molnár | Druhá stránka onoho odkazu - Lukáš správně napsal...
Středa, 19 Září 2012 - 19:18 | Mi Chal | Jaké drogy? V tom odkazovaném článku se sice píše...
Středa, 19 Září 2012 - 16:02 | Sally.cz | http://www.youtube.com/watch?v=6u6ulWZbRGc

Zobrazit diskusi