Jídlo a nápoje v plastových obalech způsobují srdeční onemocnění a cukrovku
Snad každý zažil situaci, že si koupil oběd v plastovém obalu, přinesl si ho k mikrovlnce a ohřál ho. Nebo si do láhve po minerální vodě či limonádě slil uvařený čaj na další den. Americká pediatrická akademie ovšem přišla na závažná nebezpečí, která číhají v obalových materiálech na potraviny, zejména pak plastů. Zjistili, že používání plastů v mikrovlnných troubách nebo myčkách způsobuje uvolnění nebezpečných chemikálií.
Při výrobě plastů se jako vytvrzující složka používá BPA, právě ta může způsobit různá srdeční onemocnění, impotenci, poškození imunitního systému nebo dokonce diabetes II. typu. Samozřejmě, že pokud dojde ke styku dítěte s jídlem ohřívaným v plastové nádobě, mohou být následky závažnější.
Další nebezpečné látky, které bývají v plastových materiálech obsaženy, jsou ftaláty, styreny a bisfonely. Právě těmto látkám by se každý měl vyhnout.
„Tato zpráva nepopisuje pouze bezpečné a nezbytné kroky, které může zdravotnická komunita konzultovat s rodiči a rodinami, ale i některé kroky, které může podniknout Ústav pro kontrolu potravin a léčiv. A upřímně řečeno výrobci mohou omezit používání těch složek, které vyvolávají největší obavy.“ sdělil Leonardo Trasande člen AAP (American Academy of Pediatrics) Rady pro environmentální zdraví.
Zpráva chce pouze připomenout lidem, že přidané látky, barviva a konzervační látky, které jsou mezi lidmi brány jako „ještě bezpečné“, mohou zkrátka způsobovat velice závažná onemocnění. Další kontaminaci jídla mohou lidé zabránit dostatečnou hygienou a mytím rukou.
Proti například plastovým brčkům vystupuje řada známých osobností, mezi nimi je například i anglická královna nebo tuzemský pořad A dost! vysílaný na Stream.cz. V České republice se v poslední době hovoří o zákazu plastových brček, plastových příborů nebo zavedení recyklačního poplatku na plastové lahve. Naše země naštěstí drží krok s medicínskými trendy.