KLDR vyvinula řízenou střelu dlouhého doletu. Může nést jadernou hlavici
Podle severokorejského stranického listu Rodong Sinmun měly testy nových zbraňových systémů strategického významu proběhnout o víkendu 11. a 12. září. Jednalo se o řízené střely s plochou dráhou letu, které jsou na první pohled podobné americkým střelám BGM-109 Tomahawk. Severní Korea neprozradila označení svých střel, ale oznámila, že odpálené střely zasáhly určené cíle a přitom urazily vzdálenost přibližně 1500 km.
Podle severokorejských představitelů urazily střely vzdálenost 1500 km za 2 hodiny, 6 minut a 20 sekund. Jde tedy podobně jako v případě Tomahawků o podzvukové střely. Střely mohou nést jak konvenční, tak i jaderné hlavice. Severní Korea neuvádí hmotnost bojových hlavic, ale pokud jde o střely podobné Tomahawkům, tak mohou nést zhruba půltunovou hlavici.
ukázka z manévrů severokorejského dělostřelectva
Vývoj střel s plochou dráhou letu měl podle listu Rodong Sinmun trvat dva roky a střely měly projít důkladným testováním zahrnujícím desítky pozemních testů proudových motorů, letecké testy, testy řídících a navigačních systémů střely a testování síly bojových hlavic. Díky malým rozměrům a schopnosti letu v malých výškách nad zemí jsou tyto střely obtížně detekovatelné radarovými systémy.
Američtí vojenští odborníci jsou zatím k těmto novým řízeným střelám KLDR poněkud skeptičtí. Není vůbec jasné, jestli Severní Korea už pokročila s miniaturizací jaderných hlavic tak daleko, aby mohly být umístěny v řízených střelách s plochou dráhou letu a dále není nic známo o řídících a navigačních systémech těchto střel, tedy o jak moderní systémy jde.