Konec zubním kazům? Čína vyvinula speciální gel, který stimuluje růst skloviny
Mnoho lidí má ze zubařů a nejrůznějších zákroků ve stomatologické ordinaci přímo panické ataky. Nyní však Ruikang Tang a jeho vědecký tým z univerzity v Zhejiang v Číně trochu ulevili jak pacientům, tak doktorům. Vyvinuli totiž speciální gel, díky kterému se mohou zuby podle poslední poznatků samy zotavovat.
Zub je z vnější strany obalen velice tvrdou sklovinou. Postupem času dochází k její opotřebení následkem kyselosti v ústech, žvýkáním, obroušením o ostatní zuby, atd. To vede k narušení struktury skloviny, což v konečném důsledku znamená zvýšené riziko zubního kazu. Dnešní medicína však zná několik možností, jak tyto menší nedostatky skloviny vyplnit alternativními materiály.
Tyto výplně však bývají z cizích materiálů, jako je kov, porcelán či pryskyřice, které bohužel k zubní sklovině nedokáží tak dokonale přilnout a po čase se stejně uvolní. Vědci z Číny proto přišli s nápadem vyrobit gel, který bude obsahovat látky, ze kterých je sklovina původně vystavěna, což znamená vápník a fosfáty. Tento gel by pak mohl přilnout ke sklovině a napodobit její strukturu.
Gel má za sebou už i první testování. Vědci nechali vytrhnuté lidské zuby poškozené kyselinou po 48 hodin v nádobě, která napodobuje prostředí v lidských ústech. Poté na zub aplikovali jejich gel, a ten nejenže vyplnil všechny vzniklé dutinky ve sklovině, ale dokonce stimuloval růst nové skloviny.
Mikroskopicky pak potvrdili, že uspořádání a struktura krystalů vápníku a fosfátu je stejná jako u původní skloviny. Tang není první, kdo zkoušel nanést vrstvu vápníku a fosfátu na poškozený zub, ale je první, který využil dostatečně malé částice k tomu, aby lépe přilnuly k původní sklovině.
Zubaři se k tomu staví zčásti skepticky, protože ještě nebyla uveřejněna žádná vědecká analýza. Dodávají, že je potřeba rozlišovat mezi růstem skloviny (který medicína v dnešní době spíše neovládá) a doplněním minerálů do skloviny, které se provádí pomocí nejrůznějších gelů. V tomto případě však nejde o stimulaci růstu skloviny, ale o doplnění narušené struktury minerálů.