Krátkozrakost je velký problém. V roce 2050 bude miliarda lidí skoro slepých
Podle výzkumníků z Brien Holden Vision Institute bude do roku 2050 trpět krátkozrakostí přes 5 miliard lidí. Tedy v té době téměř skoro polovina světové populace. Přibližně u jedné pětiny lidí z tohoto počtu se bude vyskytovat těžká forma myopie, takže suma sumárum miliarda lidí bude tak silně krátkozraká, že tito lidé budou prakticky slepí.
K masové ztrátě zraku v posledních letech výrazně přispívají elektronická zařízení, která vyžadují dlouhodobý blízký soustředěný pohled. Tedy různé displeje, ať už se jedná o monitory, TV nebo mobily či tablety. Podle výzkumů z Vision Institutu nyní člověk stráví zíráním do obrazovky v průměru 9 hodin denně. V následujících letech, se ale bude doba strávená před obrazovkou prodlužovat.
V roce 2050 budeme zírat na displeje až 16 hodin denně?
Následující generace to rozhodně podle výzkumníků nebudou mít snadné, aby se vyhnuli krátkozrakosti. Prakticky už o dětství jejich oči budou neustále namáhány. Běžný školní den pak bude vypadat tak, že dítě bude v hodině vyučování pozorovat interaktivní tabuli (velkou obrazovku) nebo se bude dívat do tabletu (malé obrazovky). Všeobecný předpoklad totiž je, že děti v možná už blízké budoucnosti nebudou používat žádné učebnice, ani sešity, budou získávat informace z tabletu nebo si do něho dělat poznámky. Cestou do/ze školy pak bude školák zírat do mobilu a doma pak buď na monitor od PC nebo TV. Samozřejmě do toho musíme ještě započíst VR helmy, se kterými budou trávit svůj volný čas v průměru 4 hodiny denně.
Tablet se stal hračkou už i pro ty nejmenší
Výzkumníci doporučují, aby děti trávily minimálně dvě hodiny denně venku, jenže i toto se zdá kontraproduktivní, když onen čas zase využívají k zírání na mobil nebo na tablet. Krátkozrakostí v současnosti trpí přes 2 miliardy světové populace. Nejhorší situace je přitom v městských oblastech Číny, Singapuru, Tchaj wanu, Japonska a Jižní Koreje, kdy krátkozrakostí je postiženo přes 90 % všech studentů. Řešení tohoto problému je zatím v nedohlednu.
Jaký názor na toto máte vy, souvisí skutečně strmý nárůst krátkozrakosti s dlouhým zíráním do všemožných displejů? Podělte se o svůj názor s námi v diskusi.