Nakoupí Turecko ruské stíhačky Su-57E místo amerických stíhaček F-35?
V Rusku v těchto dnech probíhá velká letecká výstava MAKS 2019. Na této výstavě si odbyla svou premiéru ruská superstíhačka Su-57E. Jedná se o víceúčelový stíhací letoun Su-57 v exportní verzi, přičemž Rusko hodlá tuto variantu nabízet mnoha státům. Jedním z těchto států je i Turecko, a podle všeho by mohlo mít právě Turecko v budoucnosti zájem o tyto letouny.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, který byl speciálním hostem Vladimíra Putina se byl na stíhačku Su-57E osobně podívat, a stal se tak prvním zahraničním politikem, který měl možnost naživo vidět interiér kokpitu Su-57E. Prezident Vladimír Putin dokonce při této příležitosti koupil na výstavě MAKS tureckému prezidentovi i zmrzlinu.
Turecko v současnosti jedná s Ruskem o možnostech nákupu Su-57E, SU-35S a systémů pro vedení elektronického boje. Na otázku, jestli turecký prezident Erdoğan uvažuje o ruských stíhačkách jako alternativě k americkým F-35 odpověděl Erdoğan: Proč ne? Jenže celé toto úsilí Turecka může být jen tlakem na Spojené státy, aby se Turecko mohlo znovu vrátit k programu F-35, a mohlo si pořídit stíhačky F-35. Tedy vyhrožováním USA, že pokud Turecko nedostane stíhačky F-35, tak si ty ruské stíhačky skutečně pořídí.
Pentagon přitom dal Turecku další šanci na získání F-35, když sdělil, že Turecko se může zase začlenit do programu F-35, když udělá vstřícný krok, a okamžitě zastaví dodávky protiletadlových a protiraketových kompletů S-400 do země, přičemž už dodané komplety S-400 musí být ze země urychleně odstraněny. Pentagon totiž považuje ruské S-400 za trojské koně v protiletadlové obraně NATO.
Nakonec jen zmiňme, že souběžně se zahájením výstavy MAKS 2019 začalo Rusko dodávat Turecku první součásti druhé baterie PVO systémů S-400. Spor mezi Tureckem a Spojenými státy se může v nejhorším scénáři vyhrotit až tak, že v budoucnosti už nebude Turecko členem NATO.