NASA chce ulovit asteroid, má již třetí potenciální oběť
Vesmírná agentura NASA zahájila program Asteroid Redirect Mission (ARM), známý také jako Asteroid Retrieval and Utilization (ARU), v roce 2013. Jeho cílem je zaměřovat a identifikovat vesmírné objekty, které se vyskytují v blízkosti planety Země. Mise ARM se zabývá také možností robotického zachycení asteroidu a jeho odklonění na jinou oběžnou dráhu. Může se jednat například o plánované vychýlení planetky, která letí kolem Země v nebezpečné vzdálenosti, ale také o odklonění jiného menšího objektu na oběžnou dráhu Měsíce za účelem prozkoumání jeho složení.
NASA před pár dny představila již třetího kandidáta v pořadí pro svou misi ARM. Dřívějšími dvěma zamýšlenými subjekty byly asteroidy 2009 BD a 2013 EC20. Nyní byla vybrána planetka s označením 2011 MD, která má být přezkoumána kosmickou observatoří Spitzer. Nicméně pátrání po dalších vhodných objektech pro misi ARM i nadále pokračuje.
Ve hře jsou dvě možnosti, jak by mělo zkoumání maximálně desetimetrového vesmírného objektu probíhat. Buď bude asteroid zachycen celý nebo od něj bude odseknuta větší část pomocí robotické paže. V obou případech však musí dojít k odklonění objektu robotickou vesmírnou lodí na stabilní oběžnou dráhu Měsíce. Konkrétní koncept mise, včetně dalších podobností, má být zveřejněn na konci letošního roku.
NASA v současnosti vybírá komerční firmu, která si vezme na starost výrobu robotické sondy. Vybraná společnost dostane pro realizaci svého návrhu až 4,9 milionů dolarů. K vypuštění sondy do vesmíru má dojít v roce 2019, kdy se NASA definitivně rozhodne, který asteroid bude cílem jejího zájmu. Astronauti budou posláni k přezkoumání objektu na oběžnou dráhu o rok později. Více informací k projektu najdete na stránkách NASA.