NASA: Opustíme stanici ISS a zamíříme k Měsíci, na oboje nejsou peníze
Během meetingu NASA potvrdil William Gerstenmaier (šéf agentury pro lety s lidskou posádkou), že neprobíhají práce na návrhu nástupce ISS. A co víc, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku navíc nadále neplánuje pokračovat ve financování stávajícího projektu po roce 2024 (nejdéle pak bude otevírat peněženku do roku 2028).
Měsíc je prvním krokem k Marsu
Za vším stojí nový cíl, kterým je dostat stálou lidskou posádku na oběžnou dráhu Měsíce. "ISS opustíme hned jak to bude možné," řekl Gerstenmaier reportérům. "Ať už se stanice ujme soukromý sektor, nebo ne, naše vize je opustit stanici." Jak vyplývá z posledních zpráv, pro NASA je opuštění nízké oběžné dráhy Země jediné možné východisko, pokud chce projekt na oběžné dráze Měsíce realizovat. Na oboje naráz totiž nemá dostatek finančních prostředků.
Šance pro soukromé firmy, dveře jsou otevřené
Všichni stále doufají, že se projektu ujme soukromý sektor, tedy třeba stejné firmy, které nyní pomáhají s dodáváním zásob na ISS. Bohužel jim však agentura nebude moci pomoci, ani je nutit, aby budovaly ISS 2.0. NASA tak alespoň naléhá na americký průmysl, aby společnosti využili současných možností ISS a odnesly si co nejvíce poznatků z výzkumu mikrogravitace apod.
Zpráva agentury o přesunu jejího výzkumu na lunární orbitu není žádným překvapením. O projektu se hovoří už déle, jako o prvním nezbytném milníku při cestě na Mars. Díky nové raketě Space Launch System by mohla kapsle Orion s několika členy posádky vyrazit již v roce 2021. Aby bylo k Měsíci dopraveno dostatek materiálu na sestavení lodi pro cestu na Mars, muselo by dojít k nejméně 10 startům rakety SLS v nejvyšší konfiguraci schopné unést 130 tun.