NASA si klade otázku, kam se poděla voda z Marsu. Odpovědi jsou již na stopě
Dříve si vědci z celého světa kladli otázku, zda byla na Marsu vůbec někdy nějaká voda. Dneska již všichni vědí, že ano. Potvrdilo se, že Mars obsahoval oceány i podzemní vodu. NASA již před nějakou dobou v souvislosti s tím zveřejnila krátké video vytvořené na základě údajů pořízených roverem Curiosity z kráteru Gale, kde jsou jasně patrné známky přítomnosti vody.
Otázkou však zůstává, kam se všechna ta masa vody poděla a zda se dá někde na Marsu, mimo polárních oblastí, najít zdroj vody. Podle odborníků z NASA byl konkrétně kráter Gale kdysi velké jezero s mnoha přitékajícími řekami, což je patrné dodnes. Domnívají se, že voda z tohoto jezera byla pravděpodobně pitná i bez větších úprav.
Přítomnost jezera i různých delt je dobře patrná na snímcích. Historie tohoto kráteru je velice hluboká a sahá až 3.8 miliard let zpět a vznikl jako impaktní kráter s horou Aeolis Mons uprostřed. K vytvoření tohoto kráteru mělo dojít za pomoci obrovské síly, která vyhloubila onen 5km hluboký kráter.
Ten se pak postupně zaplnil vodou pocházející jak z podzemních, tak z povrchových zdrojů. Ale nastala situace jako na Zemi a povrchová voda přinesla i množství bahna, z čehož se vytvořily postupem času nánosy a horniny. Po vyschnutí kráteru pak vítr zafoukával postupně kráter pískem.
Nastal však obrat a vlivem stejného větru se tento písek začal opět odfoukávat. Jinými slovy to znamená, že rover Curiosity může nyní zkoumat opravdu staré horniny, které mohou vědcům prozradit leccos o historii Marsu či příčině vyschnutí. Díky prokázané přítomnosti vody si vědci dělají i naději na objev nějakých známek života, i když podmínky života vzhledem k množství vulkánů nebyly nikdy zcela ideální.