Udělejte si na displeji více místa: "Změňte" DPI u zařízení s Androidem
Android má v základním nastavení zajímavou vlastnost. Ať už má vaše zařízení rozlišení 1920 × 1080 pixelů, nebo častých 800 × 480, vypadají grafické prvky prakticky stejně veliké. Systém zkrátka zvolí grafickou sadu podle hustoty displeje a snaží se dodržovat předem daný standard (pohodlně viditelný a ovladatelný pro masy). Ten nemusí každému vyhovovat, a tak na řadu přicházejí aplikace, které zvládnou "ošálit" zařízení, jež si pak bude myslet, že je jeho DPI jiné, než tomu doopravdy je.
Pokud si říkáte, k čemu by podobný zásah mohl někomu být, především u stále oblíbenějších tabletů se často ikony a některé další prvky rozhraní jeví nesmyslně veliké. Díky změně nastavení lze výrazně ušetřit místo na displeji a zobrazit více prvků i obsahu. Právě při použití většiny dostupných nástrojů sloužících k tomuto účelu dochází k problému, při němž se Google Play rozhodne zablokovat některé aplikace jakožto nekompatibilní a přestane je zobrazovat v nabídce.
To vyřešil nový software s názvem "Google Play DPI Fix Tool", který naprogramoval vývojář s uživatelským jménem hamsteyr z fóra xda-developers. Aplikace pro PC vedle softwarové změny nastavení DPI také zpracuje důležité soubory Play Store a Google služeb - dekompiluje je, upraví, znovu zkompiluje, označí, zabalí a ocertifikuje (vše automaticky). Díky úpravě zmíněných souborů zůstanou v obchodu Google Play viditelné všechny dříve dostupné aplikace. Potřebný je však vedle rootnutého Android zařízení také PC, k němuž se pomocí USB přístroj připojí a následně jsou provedeny potřebné úkony. Vše bylo testováno na Androidu ve verzích Gingerbread, Ice Cream Sandwich a Jellybean.
Změnu po nastavení různých hodnot DPI můžete vidět na obrázku níže. Pro někoho možná zbytečnost, pokud si však rádi upravujete systém na míru, třeba se vám bude podobná utilita hodit.
Aplikace podle zpráv z fóra nefunguje úplně každému, zdá se však být ideálním řešením, pokud chcete vytěžit z displeje svého zařízení maximum. Úprava probíhá na vlastní nebezpečí a proto jí doporučujeme pouze zkušenějším uživatelům. Google Play DPI Fix Tool v1.2a stahujte zde, zbytek verzí a případné aktualizace naleznete v příslušném vláknu na fóru.
Co budete vedle aplikace potřebovat:
- Počítač s nainstalovaným prostředím Java Runtime
- Zařízení s rootem
- Kabel pro připojení zařízení k PC
- Aktivovaný USB Debug Mode v systému Android