Podívejte se: Nejmenší film na světě vznikl natočením atomů při obrovském zvětšení
Chlapec a jeho atom, film vzniklý díky výzkumu v IBM začal ihned po svém představení sbírat ocenění. Často je označován poněkud zmateně jako „the world's smallest movie“, což znamená „nejmenší film na světě“. Podobně zní i oficiální záznam v Guinessově knize rekordů. Nezmená to však, že by výsledné video bylo malé datové velikosti, nebo dokonce velmi krátké. Snímek nabízí pohled na velmi malé objekty, tedy konkrétně atomy, s vysokým přiblížením.
Obraz byl většený 100 000 000× za použití dvojice speciálních řádkovacích tunelových mikroskopů z dílen IBM. Zmíněné přístroje vedle zvětšení zvládají i pohybovat s jednotlivými atomy, čímž vznikly obrazce, které můžete spatřit na obrázcích v článků. Z těchto jednotlivých snímků vznikl i výsledný film, neboť technika stop-motion sází na postupné skládání snímku za snímkem.
S atomy kyslíku bylo hýbáno v molekule oxidu uhelnatého umístěné na měděné destičce, to vše za teploty -268 stupňů Celsia, tedy velmi blízko absolutní nule (- 273,15 °C). Kutilský koutek inženýrů z IBM, kde vše vznikalo, můžete spatřit na videu výše.
Takto vypadá údajně nejmenší logo na světě
Asi si říkáte, proč IBM podobný projekt vůbec realizovalo. Hlavním účelem byla snaha upozornit širokou veřejnost a studenty na vlastní výzkum, zabývající se limity a možnosti technologií. Hodně se mluví např. o výzkumu v oblasti ukládání dat. „Velká modrá“ tedy zvolila cestu, pomocí níž i laikovi ukázala, co všechno je dnes možné. A podle nás se jí to povedlo.