NZXT H630 - Sen o POŘÁDNÉ skříni.
Kapitoly článků
Chlazení
Obě bočnice jsou plné a pokryté 6mm odhlučňovacím materiálem (je dostupná i bočnice s plexisklem), a airflow je veden zpředu a spodu dozadu a nahoru. Sání vpředu probíhá z pravé strany předního panelu skrze průduch s vyjímatelným prachovým filtrem a také skrz vzdušné perforace v předním plechovém dílu. Velké jsou i perforace v koši pro pevné disky, což je jedině plus. V podlaze jsou průduchy až přímo díry a opět výsuvné prachové filtry, možná větší mohly být průduchy pro zdroj. Zadní mřížka je z bezpečnostních důvodů trochu hustší. Horní výfuk je podobný tomu přednímu, tentokrát na levé straně, a prachový filtr zde není. V horním i předním dílu je odhlučňovací materiál.
V základu je zde „pouze“ přední 200mm a zadní 140mm ventilátor, ale možných konfigurací je nespočet: Vpředu a na stropě 2x 200, 2x 140 nebo 3x 120. Na podlaze 2x 140 nebo 2x 120, vzadu pak 1x 140 nebo 1x120. Specialitkou jsou dvě výklopné pozice pro 140 nebo 120mm na klecích pro pevné disky pro přesměrování toku a například aktivnějšímu ofuku základní desky, operačních pamětí a grafických karet. To dělá celkem 11 ventilátorů!
Počítá se i s vodním chlazením, dvojice 240, 280 nebo 360mm radiátorů může být umístěna vpředu a na stropě. Při umístění vpředu je potřeba vyjmout všechny 3 klece pro pevné disky, ale tím možnosti jejich umístění nekončí, o tom později. Samozřejmostí je umístění malého radiátoru dozadu namísto větráku – něco jako Corsair H70.
Možnosti chlazení jsou tedy obří a je potřeba vyřešit jen napájení ventilátorů. Na zadní straně traye je rozdělovač až pro 10 ventilátorů se společným PWM. Bohužel toto PWM je veškeré žádné a rozdělovač je připojen na 12V 4pin, což přináší i neduhy – ten 200mm větrák vpředu je na plných otáčkách docela dost hlučný a dost tak odbočuje od motta skříně „Clean. Modern. Silent.“ Uživatel si už ale určitě rád poradí a 12V přepojí na 5V, připojí na regulátor nebo dá třeba dva ventilátory do série. Na druhou stranu třeba externí regulátor by jistě pokazil vnější design skříně, takže by bylo fajn, kdyby k tomu nějaký poskytli sami z NZXT, nejlépe skrytý SW-programovatelný regulátor.
Instalace
Instalace je jedna báseň. Začněme pevnými disky, které mají speciální plastový šuplík a šroubky jsou nahrazeny tyčkami v gumovém pouzdře, což je minimalistická forma odstranění vibrací, ale funguje. 2,5“ disky je však nutno přišroubovat šroubky (v balení). Šuplíky jsou ovšem z humusného plastu a docela se kroutí – pro instalaci 2,5“ disků tak nejsou vhodné všechny (na naší fotce šuplík třetí shora). Instalace je rychlá a snadná. Koše jsou otočeny o 90° a já pouze lehce nechápu tu dnešní módu, aby byly disky přístupné z opačné strany. Jo, super, schovají se tam i kabely, ale tak je to snad počítač a nějak očekáváme, že uvnitř kabely budou! Musíte tedy demontovat obě bočnice, abyste mohli manipulovat s disky, jinak žádná výtka.
Ve 5,25“ pozicích je nějaký čupr mechanismus výsuvných tyček pomocí klipsu, ale trefit pozici mechaniky není úplně hračka. CoolerMaster zde používá daleko jednodušší systém velkého šroubu. Specialitka pak přichází na scénu v případě dvojice 2,5“ SSD, se kterými se počítá na zadní straně traye! Docela šikovné místo, kam je zastrčit, a to i v případě, že využijete přední pozici pro radiátor pro ultraherní sestavu. Jo taková si dvojici SSD zaslouží a víc netřeba.
Pak pravdě přijde na řadu triviální instalace zdroje, který sedí na gumových podložkách, může být ventilátorem vzhůru i dolů. Následuje základní deska, karty.. Vše rychle a snadno, nikde nic nepřekáží, protože je všude neskutečné množství místa. Jojo, velké skříně mají i takovouto výhodu. Pak se vrhneme na cablemanagement – otvorů je spousta, jsou velké a jsou v nich gumové vložky, které nevypadávají. Za základní deskou je 20 mm místa, kolem až 27 mm místa (počítá se, že kabely povedou okolo desky a ne za ní), což je opravdu mnoho, i když pozor – volně natažené kabely se snadno obtisknou do měkké odhlučňovací hmoty. NZXT vám však přidá hromadu svazovacích pásků, stejně jako mračna šroubů a tak vůbec.
Plus je i za bočnice, které nejsou výsuvné, ale výklopné, což velice usnadňuje jejich demontáž a jsou i stranově zaměnitelné. Horší je to s předním a horním panelem – tyhle nacvakávací plastové kolíky už jsou také přežité a dobře umístěný šroub je daleko efektivnější a rychlejší – na demontáž panelu potřebujete: 2 vychrtlé ajťáky, kleště, šroubovák, stůl, světlo, bohatý slovník, tyčinku Mars a přinejmenším 5 minut času. No fakt jako, nemohli jsme to sundat a báli jsme se, že něco ulomíme. Plastové kolíky mají bohužel trvalé následky. Navíc když pro vyčištění předního filtru musíte to čelo sundat. Tohle je za tři černé bludišťáky.