PGS herní minipočítač skončil svou dráhu na Kickstarteru. Je snad projekt mrtvý?
Když Portable Solutions odstartovali kickstarterovou kampaň ohledně PGS, oslovili mnoho lidí. Cíl 100 000 dolarů byl dokonce přesáhnut třikrát, vybralo se konkrétně celkem na 302 836 dolarů. A proč ten minulý čas? Kampaň byla zrušena a veškeré příspěvky vráceny.
Tento plnohodnotný kapesní počítač měl obsahovat dva herní displeje, fyzická herní tlačítka a teoreticky by podporoval až 8 GB paměti RAM s úložným místem 128 GB na disku.
Softwarová podpora počítala s Windows 10 a Android 6.0. Příjemná podpora dvou velkých hráčů se zajímavými vnitřnosti v minimalistickém provedení lákaly davy.
Základní kámen úrazu vznikl ale už při odstartování kampaně samotné. Mnoho lidí pochybovalo, že společnost má na to něco takového vůbec vyrobit. Obzvláště, vezmeme-li v úvahu, že vlastně nikdy vlastní hardware neprodukovali.
Nebyl to však jen nedostatek zkušeností, co bylo odsuzováno, ale například i relativně nízká prodejní cena produktu: 230 dolarů (cca 6 tisíc korun). Samotná cílová částka kampaně byla poměrně také úsměvná, i když mohlo jít v tomto případě hlavně o reklamní tah.
A přestože byla crowdfundingová kampaň zrušena, společnost sama i nadále říká, že stále plánuje PGS dotáhnout do konce. A snad i právě kvůli překážkám chtějí, aby PGS fungovalo bezvadně. A samozřejmě se nebrání finančním příspěvkům od nadšených předplatitelů.
Pokud vezmeme vše, co bylo od Portable Solution blahořečeno a co i neradi v podstatě nakonec potvrdili, získáme poměrně jednolitý obrázek, jak to s PGS bude vypadat v budoucnu...
Zítřek bude především dražší
V první řadě tým přišel s revolučním produktem. Ano, už tu byly jisté snahy o kompaktní kapesní počítač, ale vždy se z toho vyvinula spíše herní konzole jako jsou PlayStation Portable, Xperia Play, či nVidia Shield. Tento produkt představili investorům a ti na ně tlačili s kickstarterovou kampaní. Bylo potřeba ukázat, že jejich peníze nejsou jen pro bandu geeků sedících u grafického návrhu, ale že opravdu chystají produkt vyrábět.
Brzy po startu se tedy objevila vlna kritiků a i když v prvních týdnech kampaň vyšplhala nad hodnoty původního cíle, brzy začali lidé své finance stahovat a žádali peníze zpět. Během týdne se z pomyslného kapitálu vytratilo více než 60 000 dolarů.
Tohle byl jeden z důvodů, proč Portable Solution zrušili aktuální kickstarterovou kampaň. Místo toho, aby aktivně bojovali s "hatery", vrátili příspěvky předplatitelům a rozhodli se pokračovat na projektu prozatím bez pomoci Kickstarteru.
Jaké změny tedy nastaly? V první řadě nacenění ceny finálního produktu vzrostlo o zhruba 50 %. Aktuálně se počítá s cenou kolem 360 dolarů (cca 9 tisíc korun). Nicméně Portable Solution chce odměnit ty, jež do nich vložili důvěru hned od začátku a oznámilo, že tito "fundeři" získají slevu a budou moci koupit PGS za cenu 299 dolarů, ba dokonce za použití promokódu za 259 dolarů (bude upřesněno).
Samotná důvěra ve společnost ale klesla a začínají se objevovat slova jako hoax či scam. Jednoduše tedy "podvod". A není se čemu divit. Portable Solutions otevřeli kickstarterovou kampaň, vybrali finance, ty pak sice vrátili na základě žádostí o představení progresu a nyní začínají opět nabírat investory na stejný produkt, ovšem o dost dražší.
Problémem nadále zůstávají i nejasnosti ve struktuře společnosti samotné. Povrchové hledání vám například odhalí herce, či modely v prioritních pozicích společnosti, což bývá sice moderní marketingový trend u známých velkých korporací, u takto menší společnosti to však samo o sobě na důvěryhodnosti nepřidává a nahrává na smeč kritikům.