Plasty nám sněží na hlavu: Mikročástice se našly ve sněhu od Arktidy po Evropu
Hrozba v podobě alarmujícího množství plastů se v dnešní době objevuje v médiích stále častěji. Vědecká výprava z německého Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum (AWI) zkoumala pomocí infračervené spektroskopie sníh na Akrtidě a zjistila, že obsahuje extrémně vysoké procento právě mikroplastových částic.
Tvrdí, že částečky umělých hmot jsou „nasávány“ do zemské atmosféry, ve které pak cestují. V podobě sněhu se pak mohou dostat i do těchto odlehlých končin. Vědci se jednoznačně shodli na tom, že vzduch v zemské atmosféře je daleko více znečištěn, než se myslelo. Proto doporučují důkladnější kontrolu zamoření atmosféry a také prozkoumání možných dopadů a s tím spojených rizik.
Mimo vzorky z Arktidy analyzovala výprava i vzorky sněhu z Evropy. Ten má výsledky pochopitelně ještě horší. I tak se ale zjistilo, že na Arktidě je na litr vody cca 1 760 částic. Naopak největší koncetraci zaznamenali v okolí silnice na bavorském venkově. Zde bylo na litr 150 tisíc částeček převážně z laků, nitrilkaučuku a polaymidu. Výsledkem tohoto bádání tedy je zjištění, že plastů je mnohem více ve sněhu než třeba v dešti nebo v hlíně. Není v tuto chvíli zcela známo proč, ale jisté je, že by se situace měla řešit.