CDR.cz - Vybráno z IT

Výkonnostní srovnání prohlížečů: Jak si stojí aktuální verze nejvyužívanější pětky?

V testu jsme si vzali do parády nejnovější verze nejvyužívanějších prohlížečů v podobě IE, Opery, Chrome, Firefoxu a Safari. Pomocí specializovaných benchmarků jsme se pokusili srovnat, kdo je v současné době králem výkonu, a ve statistikách podílů na trhu zjistíme, zda uživatelé slyší na vysoký výkon, nebo se drží zajetých kolejí.
02_browsery

Kapitoly článků

1.  Aktuální podíl internetových prohlížečů

Webový prohlížeč je dnes neodmyslitelnou součástí každého počítače. Uživatelé v jeho prostředí tráví naprostou většinu času nejen kvůli konzumování nejrůznějšího obsahu, aktivitám na sociálních sítích, ale i práci apod. Mohlo by se tedy zdát, že typického dnešního uživatele v mnohém obslouží právě prohlížeč.

Toho si v minulosti všiml Google a se svým systém Chrome OS se pokoušel prorazit na trh. Nepovedlo se, ale myšlenka počítače, jehož systém staví na upraveném jádru prohlížeče, je živá i nadále. To jsme sice nepatrně odběhli, ale když vše vezmeme kolem a kolem, dnes se čas na PC v mnohém smrskne právě do času "online". Napomáhají tomu i cloudové služby, se svou neustále rostoucí kvalitou a nápaditostí, jež pro vás pravidelně testujeme.

browser-logos

V dnešním testu se za použití dvojice benchmarků podíváme, kdo je aktuálním králem výkonu, a jak dobře si na trhu "velká pětka" vede. Vývojáři neustále slibují vylepšování javascriptových enginů, lepší podporu HTML5 a další vylepšení, která zefektivní práci s jejich produkty. Uvidíme tedy, komu se to zatím daří nejlépe.

Podíly na trhu, kdo u uživatelů vede?

Statistiky na tomto bitevním poli jedině potvrzují, že lidé příliš neholdují změnám. První pozici si s 54,09 % v součtu verzí drží nadále Internet Explorer od Microsoftu. Přestože jeho podíl několik let stabilně klesal, nyní je tomu jinak a v posledních pěti měsících dokonce posílil o několik procent. Je to dáno distribucí prohlížeče přímo s OS Windows, ale i nechutí uživatelů zkoušet něco nového.

03_ballot_screen

Softwarový gigant byl sice donucen, jako prevenci proti soudním sporům s ostatními vývojáři, nabídnou po instalaci systému výběr alternativy v podobě tzv. "ballot screenu", ale kartami to příliš nezamíchalo. Nicméně IE v deváté verzi není špatným prohlížečem, přestože by to mohlo být o dost lepší.

Prohlížeče - podíl na trhu

Zajímavý souboj se poté odehrává na druhém a třetím místě, kde se přetahuje Mozilla Firefox s relativním nováčkem Google Chrome. Firefox přes dlouholetou tradici vede o pouhá procenta a se svými 20,20 % je na tom výrazně hůře než IE. U ohnivé lišky můžeme již nějakou dobu sledovat pro její vývojáře nemilý sestupný trend a nic nenapovídá tomu, že by se chýlilo ke změnám. Chrome na Firefox delší dobu dotahuje a 18,85 % jsou na relativního nováčka velmi pěkná čísla. Za rychlým vzestupem prohlížeče z dílen Google mohlo kladné přijetí u uživatelů i recenzentů, stejně jako nemalá mediální kampaň. Nicméně nejlepší časy má pravděpodobně za sebou a již několik měsíců jeho další rozšířování stagnuje.

05_trend

Bramborovou pozici ovládá Safari, za což vděčí převážně uživatelům produktů Mac. Verze pro operační systém Windows není příliš oblíbená, přestože si své uživatele našla. Nyní má produkt Apple 4,81 % a jeho vývoj nenapovídá výraznému poklesu ani nárůstu. Na záda ostatním kouká Opera, která má nepochybně co nabídnout, ale se svými 1,63 % si stabilně udržuje pátou příčku. (Data statistik pochází z webu společnosti NetApplications.)

Kapitoly článků
1.  Aktuální podíl internetových prohlížečů

Lukáš Voříšek (Google+)

Autor je fanouškem revolučních technologií a projektů, jako je fotoaparát Lytro a minipočítač Raspberry Pi. Právě o Lytru nyní vede sérii přednášek a workshopů, na které se můžete dostavit i vy. Dříve přispíval do magazínů PCTuning a Stahuj. S nadějí čeká na den, kdy nebude muset sedět u klávesnice a vše obstará čip v hlavě...

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Výkonnostní srovnání prohlížečů: Jak si stojí aktuální verze nejvyužívanější pětky?

Pondělí, 14 Květen 2012 - 13:53 | Jiří Molnár | Naprostý souhlas, mluvíte mi z duše. Jak jsem...
Pondělí, 14 Květen 2012 - 13:47 | Jiří Molnár | Určitě v tom budou i ty doplňky. Včera jsem si...
Pondělí, 14 Květen 2012 - 13:06 | Pavel Stráník | Stejné konto, protože mě nebaví přehlašovat se....
Pondělí, 14 Květen 2012 - 10:21 | Máček333 | To s tím nuceným používáním chromu nechápu?...
Pondělí, 14 Květen 2012 - 08:05 | Máček333 | Osobně si myslím, že ty rozdíly v chování je...
Pondělí, 14 Květen 2012 - 04:15 | Antonín Lejsek | Opera má nějaké chybky, třeba překreslování při...
Neděle, 13 Květen 2012 - 22:01 | johnthelittle | ja to testl s Aurorou / 14.0a2 (2012-05-12) / +...
Neděle, 13 Květen 2012 - 18:10 | nameless1 | No mám s pamětí jiné zkušenosti, nebude to vašimi...
Neděle, 13 Květen 2012 - 13:17 | Jiří Molnár | Díky moc za váš příspěvek. Mám úplně ty samé...
Neděle, 13 Květen 2012 - 13:01 | Wulfher | Jj ja taky pouzivam Operu. Jo a nejcasteji...

Zobrazit diskusi