Potřebujeme pravidla vesmírného provozu? SpaceX odmítl změnit dráhu kvůli kolizi
V posledních letech se to na oběžné dráze hemží vesmírným odpadem, satelity a dalšími tělesy natolik, že to začíná být skutečně neúnosné. V nedávné době dokonce musela Evropská vesmírná agentura na rychlo přemístit svůj satelit, protože hrozila kolize s jedním ze satelitů nově vznikající sítě Starlink od společnosti SpaceX.
I když byla společnost vyzvána ke změně orbitální dráhy, tak svým satelitem odmítla uhnout. Proto podle lidového pořekadla – moudřejší ustoupí – přemístila svůj satelit ESA. Starlink je projekt, který má přinést lidem extrémně rychlý internet i do těch nejvzdálenějších končin.
Problémem však je, že pro toto pokrytí musí být na oběžnou dráhu kolem Země vypuštěno zhruba 12 tisíc satelitů. Vzhledem k tomu, kolik satelitů již na oběžné dráze je, se dá očekávat, že situace, kterou zažila ESA, se bude ještě nespočetněkrát opakovat.
O vážnosti situace hovoří i další incident, kdy americká NASA vyzvala ruskou vesmírnou agenturu Roscosmos, aby „přeparkovala“ Mezinárodní vesmírnou stanici kvůli zvýšenému riziku srážky s vesmírným odpadem a vesmírnými tělesy. Dříve či později bude proto nutné stanovit „pravidla vesmírného provozu“. V praxi by se nejspíše jednalo o mezinárodní dohodu, která by byla obecně uznávaným předpisem pro chování ve vesmíru.